Wczytuję dane...

Jak wybrać buty na lato dla dziecka?

Jakie buty na lato dla dziecka? 

Przed nami wakacje - temperatury szybują w górę, z nieba zaraz zacznie lać się żar. Warto już teraz zainteresować się, jakie buty dla dziecka na wakacje będą najodpowiedniejszym wyborem.

Wiemy przecież, że stopy Maluchów są wyjątkowo delikatne i podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia, obtarcia czy odparzenia - stopy jako fundament całego ciała powinny także być odpowiednio stabilizowane w obuwiu. W niesamowicie gorące dni próbujemy się uratować czym możemy - zwiewnymi strojami, kapeluszami, wachlarzami - ale należy zacząć od podstaw – od stóp. To one godzinami spędzają swój czas w obuwiu. To one mają styczność w te upalne dni z jeszcze bardziej niż powietrze, upalnym podłożem. Podczas upałów, stopy puchną i pocą się – w czasie gorących dni odczuwamy dyskomfort, czujemy, jakby nasze stopy ważyły 100 kg…

Najgorszym grzechem w kwestii prawidłowego rozwoju stóp dziecka jest noszenie butów po innym dziecku - to błąd niewybaczalny. Dlaczego? Oprócz oczywistych względów higienicznych, mała stopa jest jak czysta kartka papieru - chłonie wszystkie nawyki, te dobre jak i te złe. Każda dziecięca stopa jest inna, każde dziecko chodzi w inny sposób - niekoniecznie prawidłowy. I każdy nieprawidłowy nawyk pozostawia ślad na używanych przez dziecko bucikach - w formie deformacji podeszwy, np. nadmiernego jej starcia po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie, wykrzywieniu zapiętka w określoną stronę. Dziecko ze stopami bez wad, zakładając buty po innym dziecku, narażone jest na nieprawidłowe ustawianie stóp wymuszone zdeformowanym bucikiem. Pomijamy tu oczywiście kwestie higieny. Dlatego nie należy oszczędzać na obuwiu.

Stopy to fundament ciała, jeśli nie zadbamy o jego ich prawidłowy rozwój, będzie to rzutować na przyszłość całej sylwetki Malucha. Koślawość stóp powoduje koślawość kolan. Koślawość kolan powoduje z kolei problemy z biodrami, a co za tym idzie – z pozycją kręgosłupa i całego ciała. Nie należy zatem ignorować kwestii prawidłowej postawy ciała u dziecka. Zaniedbania z wczesnych lat mogą mieć swoje konsekwencje (nieodwracalne) w dorosłym życiu.

Potliwość stóp u dzieci

Wytwarzanie potu przez stopy jest normalne i wręcz konieczne, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych - bowiem wytwarzanie potu spełnia niezwykle istotną funkcję w regulacji temperatury naszego ciała. Jeśli na dworze panuje upał, bądź zmagamy się z chorobą, skutkującą nadmierną ciepłotą ciała, nasz organizm próbuje za wszelką cenę uchronić nas od niebezpiecznego dla zdrowia przegrzania ciała – po to właśnie nasze gruczoły potowe w takich okolicznościach pracują wyjątkowo wydajnie.

W przypadku dzieci i młodzieży uczęszczającej do żłobków, przedszkoli i szkół, jest to istotny problem. Młodzi ludzie w tym wieku spędzają czasami nawet kilka, do kilkunastu godzin dziennie w obuwiu w placówkach szkolnych . To obuwie, które noszą przez tyle godzin „odciśnie” piętno na ich stopach a co za tym idzie – na całym szkielecie i postawie. Dzieci jak wiadomo, uwielbiają biegać, być w ruchu, wygłupiać się – temperatura ciała podczas takich harców gwałtownie rośnie, a efektem jest konieczność zmieniania skarpetek co godzinę. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, niewątpliwie dochodzi stres – społeczny jak i występujący podczas egzaminów. Ciepłe, wilgotne środowisko w obuwiu jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. A nawet jeśli unikniemy tak drastycznych powikłań dermatologicznych, to grozi nam najzwyklejsze w świecie odparzenie i obtarcie – jako dorośli nawet dobrze wiemy, że rozpulchniona pod wpływem potu skóra ulega obtarciom i odparzeniom dużo łatwiej, niż skóra w obuwiu, zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak więc widzimy, zdrowe obuwie dziecięce to nie tylko ładny wygląd, ale także wygoda i zdrowie.

Jakie więc powinny być zdrowe buty dla dziecka? Jakie buty dziecięce na lato będą najlepszym wyborem? Postaramy się Wam pomóc, rozkładając dziecięce buty na czynniki pierwsze.

SANDAŁY

Sandały to bez wątpienia najczęściej wybierany model obuwia dziecięcego w okresie letnim. Względy są oczywiste – bucik jest minimalnie zabudowany, a przecież na tym nam zależy w lato. A to nie do końca prawda. Najlepsze sandały dziecięce – a szczególnie dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się chodzenia – to takie, które posiadają zabudowany zapiętek, który otula piętę. Dlaczego? Stopy w młodym wieku wciąż podlegają procesowi wzrostu – uczą się prawidłowej postawy. Zabudowany zapiętek w butach dziecięcych na lato jest szczególnie istotny w przypadku dzieci uczących się chodzić – zabudowany zapiętek stabilizuje stopę, chroni ją przed otarciami, skaleczeniami – jest to wyjątkowo istotne w przypadku najmłodszych użytkowników obuwia – maluszki dopiero uczące się chodzić, niejednokrotnie próbując złapać równowagę upadają, wywracają się czy też niechcący zaczepiają o pewne przedmioty – to niestety skutkować może obtarciem, raną, skaleczeniem, obtłuczeniem bądź wręcz kontuzją nóżki.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę kupując sandałki dla dzieci jest mocowanie obuwia a konkretnie paski w obuwiu. W żadnym wypadku paski w obuwiu letnim dla dzieci nie powinny być zbyt cienkie – cienkie paski w sandałkach, w połączeniu z potem, czyli poślizgiem, delikatniejszą, narażoną na obtarcia skórą oraz z powszechnie spotykanym efektem puchnięcia stóp w wyniku wysokich temperatur, niewątpliwie może skutkować tzw. wżynaniem się obuwia w skórę. Efektem są obtarcia a wręcz rany na stopach. Jakie jeszcze cechy powinny mieć buty dla dzieci na lato? Oczywiście elastyczna, lekka i antypoślizgowa – czyli podeszwa. Podeszwa powinna zginać się w 1/3 swojej długości – czyli w sposób anatomiczny dostosować się do naturalnych ruchów stopy. Podeszwa która nie jest odpowiednio elastyczna powoduje, że nasza stopa podczas chodzenia nie jest w stanie poruszać się naturalnie – czyli anatomicznie. Krok stawiamy od pięty, którą w przypadku spaceru po betonowej ścieżce łatwo odbić, jeśli but ma cienką podeszwę. But który nie zgina się w odpowiednim miejscu wymusza także na naszych stopach nienaturalne zginanie (podkulanie palców) – jak w obuwiu typu „japonki” - w obawie, że but po prostu ześlizgnie się nam podczas spaceru. Kolejną istotną kwestią w obuwiu letnim dla dzieci, jest odpowiednia długość pasków w obuwiu – buty w żadnym wypadku nie powinny być zbyt luźne!

Wybierając buty dla dzieci na lato warto zwrócić uwagę (oprócz szerokości pasków w obuwiu) także na ich długość i możliwość regulacji. Buty powinny mieć możliwość dopasowania się do stopy – drobnej jak i szerokiej czy z wysokim podbiciem. Jak wiemy, stopy dzieci w wieku szkolnym czy też przedszkolnym są rozmaite – mogą być drobne a zarazem posiadać wysokie podbicie, mogą być drobne ale szerokie – w każdym tego typu przypadku obuwie dla dzieci na lato musi idealnie dopasować się do kształtu stopy. Zbyt luźne obuwie – w kostce czy w palcach, może powodować zbyt duże przemieszczenie się stopy podczas chodzenia (w przód) a co za tym idzie – stopa może wręcz wychodzić poza obrąb buta. Dlatego ważnym jest, by letnie sandały dla dzieci miały możliwość regulacji tęgości obuwia, by stopa pozostawała na swoim miejscu podczas spaceru. Nieodpowiednio dobrane obuwie może zakończyć się tragicznie – but w trakcie biegania podczas zabawy spadnie ze stopy dziecka, a kontuzja w takim przypadku jest wręcz nieunikniona.

KLAPKI

Klapki dla dzieci są nieodłącznym elementem wyprawki na wakacje. Wsuwane klapki dziecięce to część naszej garderoby, podczas wypadów rodzinnych, nieodłącznie kojarzone z wyjazdami nad morze czy nad jezioro. Takie uniwersalne obuwie dla dzieci jest świetne – wykonane z tworzywa, które gwarantuje łatwe czyszczenie. Można go używać jako: kapci hotelowych, obuwia pod prysznic czy klapków na plażę. Nie zniszczy ich woda (co jest nieuniknione w przypadku materiałowych bucików) – momentalnie schną. Ważne jest, by takie klapki (szczególnie, jeśli zakładamy je Maluchom na plażę) miały zakryte noski (czubki). Powód jest oczywisty – nigdy nie wiemy, co czai się pod cienką warstwą piachu. A może tam być wszystko – piach, szkło, śmieci, ostre gałęzie i strach myśleć, co jeszcze… W zwykłych klapkach z odkrytymi palcami ryzyko skaleczenia się a także infekcji jest ogromne. Klapki zakryte dla dzieci minimalizują to ryzyko. Przy wyborze klapków dziecięcych niezwykle istotne jest ich pochodzenie – warto kupić klapki dla dziecka w Polsce, od polskiego producenta.

Chińskie wyroby kupowane na targach, straganach, bazarach mogą kusić wyglądem i ceną – ale nie mamy zielonego pojęcia, czy tworzywo z których zostało stworzone, jest atestowane. Niejednokrotnie kontrole w tego typu zakładach wykazywały, że tworzywa wykorzystywane do produkcji obuwia nie spełniają jakichkolwiek norm – ba, są wręcz zagrażające zdrowiu (rakowtórcze). Warto więc wybierać atestowane obuwie dziecięce od polskich producentów, które gwarantuje nam wysoką jakość zakupionego obuwia. Na wyjazdy letnie, dla dzieci polecamy klapki z zakrytą piętką bądź też z paskiem, który pozwala bucikowi odpowiednio trzymać się na stopie.

Warte zainteresowania są klapki w typie „crocs” - szerokie noski pozwalają na swobodne poruszanie się paluszków w bucie, profilowana anatomicznie wkładka gwarantuje wygodę oraz prawidłowy rozwój stóp, pasek na pięcie stabilizuje stopy, nie zmuszając ich do nienaturalnego podkurczania palców jak w przypadku butów w typie japonek, a wywietrzniki gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ważną kwestią w klapkach dla dzieci na lato jest zabudowany przód - po pierwsze, stopa dziecka podczas chodzenia nie wypadnie z bucika, a po drugie zabudowany przód ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo paluszków dziecka. Wiemy, że podczas spaceru na plaży, pod cienką warstwą piachu może czaić się szkło, śmieci czy ostre gałęzi. 

W ofercie Slippers Family znajdziecie klapki typu crocs wykonane z ultralekkiego materiału włoskiego EVA, dzięki czemu klapki ważą tylko 124 gramy! Dostępne są w 3 wersjach kolorystycznych – różowe, żółte oraz niebieskie.
TENISÓWKI DLA DZIECI NA LATO

Obuwie bardziej zakryte, odpowiednie na wszelkiego rodzaju spacery - w dni mniej upalne, jeśli sandały są zbyt odkrytą opcją butów letnich lub jeśli chcemy by nasze dziecko było ubrane bardziej elegancko. Niezaprzeczalnie tenisówki są także lepszą opcją w przypadku, gdy planujemy z dzieckiem bardziej aktywny dzień, na przykład uprawianie sportu - bez wątpienia w tenisówkach łatwiej będzie biegać, skakać czy kopać piłkę.

Jakie tenisówki dla dziecka są odpowiednie?


Najlepsze tenisówki dla dzieci to takie, które przede wszystkim są lekkie i elastyczne - jak w przypadku każdego innego obuwia dziecięcego. Podeszwa butów dla dzieci powinna się zginać w tym samym miejscu, co naturalnie zginają się palce, by nie krępować naturalnego ruchu stopy. Podeszwa w butach dla dzieci powinna być maksymalnie elastyczna a do tego wykazywać właściwości antypoślizgowe, by dziecko mogło spokojnie bawić się bez obawy poślizgnięcia się. Kolejnym ważnym czynnikiem jest łatwe zakładanie obuwia przez dziecko - najlepiej, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, jeśli tenisówki nie posiadają sznurówek i można je łatwo założyć na nóżki. Dzięki temu zarówno dzieci jak i rodzice oszczędzają cenny czas podczas samodzielnego ubierania się pociechy.

Stopy dziecka w tenisówkach powinny być dobrze ustabilizowane - zapobiegać koślawieniu w którąkolwiek stronę. Taki efekt daje zabudowany w obuwiu dziecięcym zapiętek, sztywniejszy, dzięki czemu trzyma pięty a co za tym idzie całe nogi i całą posturę dziecka w odpowiednim ułożeniu. Ważne, by sprawdzać, jakie są czubki w butach dziecięcych. Absolutnie nie mogą być one za ciasne czy też zbyt niskie, ponieważ za mało miejsca w bucie skutkować może nieprawidłowym ściśnięciem paluszków i powstawaniem różnego rodzaju deformacji, na przykład halluksów. Szczególnie w przypadku dzieci, czubki obuwia są niezwykle istotne, bowiem dziecko wręcz potrzebuje możliwości prawidłowego, tak zwanego wachlarzowego rozstawu palców, aby stopa mogła prawidłowo i zdrowo wzrastać. W przypadku dzieci uczących się chodzić, luźny rozstaw palców konieczny jest, by dziecko w naturalny sposób uczyło się łapać równowagę podczas stawiania kroków, poprzez podkurczanie palców, gdy tę równowagę gubi.

Oczywiście w letnich bucikach dla dzieci kwestią priorytetową jest przewiewność. Jakie elementy powinny posiadać przewiewne buty dla dzieci na lato? Należy zacząć od podstaw, czyli od materiału - to on w największej mierze determinuje poziom cyrkulacji w buciku. Powinien być odpowiednio certyfikowany, byśmy wiedzieli, że tkanina użyta do produkcji butów dla naszego dziecka jest w stu procentach bezpieczna dla zdrowia jego i jego skóry. Ważny jest materiał którym obłożony jest środek tenisówek dziecięcych. Najlepiej, jeśli jest to skóra naturalna, która jest przewiewna, odpowiednio absorbuje i odprowadza wilgoć, zapobiega przez to odparzeniom i jest oczywiście przyjemna w dotyku. Idealne tenisówki to takie, które oprócz wyglądu, także działają na plus. Co to oznacza?

Osobiście wierzymy, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nasze tenisówki dla dzieci jak i całość naszego asortymentu posiada profilowaną wkładkę. Jest to niewielkie zgrubienie po wewnętrznej stronie wkładki bucików, która ma za zadanie odciążać wewnętrzną stronę stópek, zapobiegając przez to często spotykanemu w wieku szkolnym i przedszkolnym zjawisku koślawości kolan czy stóp - to znaczy opadaniu stóp do środka. Można to łatwo zauważyć, przyglądając się, w jaki sposób układają się kości nóg dziecka od kolana w dół. Przy koślawości o której mówimy, stopy układają się w kształt X, dziecku ciężko złączyć stopy do siebie, między łydkami istnieje spora przerwa a pięty na odcinku kostki opadają nienaturalnie do wewnątrz. Tu na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że nasze buciki są profilaktyczne - o profilaktyczne obuwie dla dzieci zapobiega, jest więc odpowiednie także dla dzieci, które nie mają stwierdzonych żadnych wad rozwojowych stóp. Buty dbają, by stopy nadal rozwijały się prawidłowo, niektóre elementy utrudniają dziecku stawiać kroki czy siadać w nieodpowiedni sposób.  Na przykład sztywny zapiętek utrudnia dziecku siadanie w siadzie "W", gdzie dziecko przygniata stopy ciężarem swojego ciała a przez to stopy kierują sie do wewnątrz, czy też sytuacji, w której dziecko niechlujnie zakłada buty na nogę i nosi przydeptane z tyłu, co powoduje deformację buta a co za tym idzie - zdeformowany but już nie trzyma stopy w odpowiedniej pozycji.Wracając do kwestii profilowanej wkładki, jej działanie w naszym obuwiu dziecięcym jest potęgowane obcasem Thomasa - nasze podeszwy go posiadają. Co to takiego? Niezbyt wysoki obcas w kształcie klina, który ma za zadanie także odciążać wewnętrzną stronę stóp i utrudniać kostkom opadanie do środka. Jest to działanie tak zwane supinujące. Jeśli wybieramy tenisówki, które mają być używane w pomieszczeniach, warto zwrócić uwagę na podeszwy - nie powinny brudzić i pozostawiać brzydkich rys na parkiecie. Jest to istotne szczególnie w sytuacji, gdy dziecko używa obuwia jako obuwia do ćwiczeń, czy też tenisówki mają spełniać zadanie także kapci szkolnych czy też przedszkolnych. Tenisówki Slippers Family w większości posiadają białe podeszwy, ale te kolorowe - takżę szare i beżowe - nie pozostawiają śladów, ponieważ są wykonane  z wysokiego gatunku mieszanki gumy i kauczuku, co czyni je wyjątkowo odpornymi na ścieranie. 

Pamiętajcie także, by kupując obuwie starać się wybierać buty polskich producentów obuwniczych. Dzięki temu duuuża część kwoty zapłaconej za buciki pozostanie w naszej gospodarce. Jeśli jesteście ciekawi, jakie plusy wywodzą się z patriotyzmu konsumenckiego, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem na blogu:  https://slippersfamily.com/_blog/67-wybieram590_-_kupujac_polskie_produkty_pomagasz__Zobacz_jak_.html

A teraz parę słów o nas - jesteśmy polskim producentem obuwia dziecięcego. Buty produkowane są od początku do końca w Polsce, tworzone z także polskich półproduktów. Co istotne, nasze buty tworzone są ręcznie - można więc śmiało powiedzieć, że każda nasza para jest wytworem ludzkich rąk i w naszym odczuciu - mini dziełem sztuki ;) Wszystkie nasze buty spełniają wysokie standardy pod względem konstrukcji obuwia (nasze buty posiadają certyfikat obuwia medycznego),  wybieramy także tylko certyfikowane materiały. Zaufały nam tysiące klientów, co zobaczyć możecie przeglądając nasze zaufane opinie na Ceneo i mediach społecznościowych. Staramy się sprostać Waszym różnym oczekiwaniom, dlatego często prosimy Was o zdanie - w kwestii wyboru modeli, kolorów, nazw, co chcielibyście ulepszyć.

To dzięki Waszym niezwykle dla nas cennym opiniom,  w większości bucików podeszwa jest biała, bo często takie wymagania stawiały Wam placówki szkolno - przedszkolne, dzięki Wam wprowadziliśmy zapięcie na rzep byście mogli uczyć swoich dzieci samodzielności od pierwszych kroków. 

Jeśli więc macie pytania bądź uwagi do naszych produktów, gorąco zachęcamy do dyskusji pod artykułem. 

Czy wybraliście już obuwie dla dzieci na lato? Co wolicie - tenisówki, klapki czy sandały? 

Czekamy na Wasze komentarze!