Wczytuję dane...

Jakie skarpetki dla dziecka?

Nie tylko buty dla dziecka są ważnym wyborem. Skarpetki
i rajstopy to rzeczy, które mają bezpośrednio kontakt
z delikatną skórą dziecka. Jeśli nie przepuszczają powietrza, mogą przyczynić się do nadmiernej potliwości stópek,
a w konsekwencji 
do chorób skóry lub otarć. Za ciasne z kolei negatywnie wpływają na krążenie nóg. Jakie więc wybrać?

Po pierwsze - czytaj skład!

Najlepsze skarpetki to takie, które mają w składzie minimum 75% bawełny, resztę składu stanowić mogą poliamid, polipropylen i elastan (nazywany inaczej Lycrą, ale ta nazwa zastrzeżona jest tylko dla posiadaczy licencji). Większość rodziców kupuje w ciemno skarpetki, które napisane na opakowaniu mają: 100% bawełna. I tutaj istotne są dwie kwestie. Myślenie: "im więcej bawełny, tym lepiej", jest błędne. Bawełna, jak każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Minusami są przede wszystkim: duża wchłanialność wilgoci (pod wpływem potu zwiększa istotnie swoją objętość a tym samym zmniejsza przepuszczalność powietrza), długo schnie,dodatkowo w przypadku działania wilgoci szczególnie mocno rozciąga się i nie powraca do pierwotnego kształtu. Domieszki innych włókien mają za zadanie eliminację wyżej przywołanych minusów. Na przykład dzięki domieszce elastanu, skarpetki są elastyczne i trzymają się stopy. Bez domieszek byłyby tak elastyczne, jak klasyczny T-shirt. Do skarpet wykonanych w 100% z bawełny musielibyśmy nosić ... podwiązki do skarpetek. A tego chyba chcielibyśmy uniknąć, prawda?

Drugą kwestią jest właśnie mit skarpetek wykonanych w 100% z bawełny. Drodzy rodzice, napis na opakowaniu skarpetek „100% bawełna”, nie oznacza że w skład tych skarpetek wchodzi jedynie bawełna. Zdziwieni? Właśnie w taki sposób producenci chcą zwrócić na swój produkt uwagę. Czy więc napis na skarpetce jest oszustwem? Absolutnie nie. Producent oznajmia nam jedynie, że bawełna zawarta w skarpetkach (nawet jeśli stanowi 70% składu) jest na przykład w 100% bawełną czesaną, tak więc nazwa odnosi się do rodzaju bawełny użytej do produkcji, a nie do całego składu skarpetek. Co do używanych w produkcji domieszek innych włókien, nie należy ich demonizować i uważać każde sztuczne włókno za coś złego.

Nowoczesna odzież i bielizna termoaktywna wykonywana jest z włókien sztucznych, a absolutnie nie jest nieprzewiewna i nie powoduje konsekwencji kojarzonych ze sztucznymi włóknami. Skóra oddycha, nie poci się, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Niektóre skarpetki wręcz redukują nieprzyjemny zapach stóp dzięki uszlachetnianiu, czyli dodawaniu do składu srebra, mającego właściwości antybakteryjne i dezynfekujące. Nie taki diabeł straszny jak go malują, nie każde sztuczne włókno jest złe – każde ma inne właściwości.


Po drugie - zwracaj uwagę na szwy i ściągacze.

Istotną kwestią są szwy – zbyt wystające i twarde mogą powodować dyskomfort i obtarcia. Ściągacze mają za zadanie utrzymać skarpetkę na nodze dziecka, powinny więc przylegać do skóry, ale nie uciskać jej, bo powoduje to zaburzenia krążenia. Najlepsze są dość szerokie i mocno rozciągliwe – inaczej będą się nieprzyjemnie wżynać w ciało.


Po trzecie - dobierz odpowiedni rozmiar.

Skarpetki muszą być dopasowane do stopy dziecka. Producenci stosują różne sposoby oznaczania rozmiarówek – według rozmiaru stópki lub wieku dziecka (np. 0-6 mies.). Jak wiadomo, stópki nowonarodzonego dziecka znacząco różnią się od stópek sześciomiesięcznego, pomijając przy tym kwestie indywidualnych rozmiarów stóp każdego dziecka. Najlepszą więc rozmiarówką jest podawanie rozmiaru stopy. Najczęściej przedziałowo, gdyż skarpetki są na tyle elastyczne, że odpowiadają kilku rozmiarom stopy (najczęściej trzem rozmiarom). Jeśli nie wiecie, jaki rozmiar butów nosi Wasza pociecha, zachęcamy do zapoznania się ze wcześniejszym artykułem.


Po czwarte - wybierz skarpetki, które będą przyciągały wyglądem.

Warto, aby dziecko w swojej garderobie miało szeroki wybór kolorowych skarpetek – jest to idealny sposób na naukę przez nie kolorów. Pozwalanie dziecku, aby przy ubieraniu samo wybierało skarpetki pasujące do danego stroju, uczy go kolorów, samodzielności i wyczucia stylu.


Jeśli zastanawiacie się, gdzie możecie kupić odpowiednie skarpetki i rajstopy dla swoich pociech, zajrzyjcie na stronę naszego sklepu. Nasze produkty spełniają wszelkie wymagania dotyczące wyboru dziecięcych skarpet i rajstop. Wykonane w 79% z polskiej bawełny, ulepszone dodatkiem 21% materiałów elastycznych. Bardzo ważne, nasze skarpetki to 100% polski produkt, nie jak większość skarpetek i rajstop na rynku importowanych z Chin. Możesz je kupić także w atrakcyjnej cenie w zestawie - 3PAK.

zobacz nasze rajstopy >>

zobacz nasz skarpetki >>
Red. Klara Nowacka