Wczytuję dane...

Dlaczego cywilizacja wymyśliła buty?

Historia powstania butów

Sportowe, codzienne, wizytowe, klapki, szpilki, trampki – buty. Z pewnością nosisz je codziennie i nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez nich – i słusznie, no bo jak mógłbyś wyjść na ulicę, do pracy, czy szkoły boso? Teoretycznie, jest to do zrobienia, ale zdecydowanie nie umknęłoby to osobom w twoim otoczeniu. W końcu to niecodzienny widok widzieć kogoś bez butów w miejscu publicznym. Chyba, że mówimy o Cejrowskim, ale ten przypadek jest jednym na milion, my wolimy jednak przemierzać świat w butach. Dlaczego? Dokładnie z tego samego powodu, co pierwsze osoby, które je wymyśliły. Jest on dość oczywisty – buty wymyślone w celu ochrony – przed gorącym piaskiem, kamieniami, zimnem, moknięciem. Według antropologów coś w postaci dzisiejszych butów mogło powstać już 40 tysięcy lat temu, całkiem dawno, prawda?

Człowiek w skale lodowej 

Butów z pewnością używano ponad 5 tysięcy lat temu. Składały się one z podeszwy z niedźwiedziej skóry, siatki ze sznurka oraz wypełnienia z siana. Skąd to wiadomo? Otóż znaleziono takie obuwie na pradawnym człowieku zamrożonym w lodowcu – Ötzim. Przydomek jego powstał od miejsca,  w którym został znaleziony – dolina Ötztal w Tyrolu, w Alpach Ötztalskich. Znalazła go para niemieckich turystów w 1991 roku, wędrując po lodowcu Schnalstal na wysokości 3120 m n.p.m. Od tamtej pory, Ötzi stał się przedmiotem badań oraz sporów, ale również miejsce jego odnalezienia stało się atrakcyjnym kierunkiem dla turystów. Postawiono tam nawet pomnik upamiętniający to wydarzenie.

 

Najstarszy but na świecie

Odkrycie najstarszego buta świata miało miejsce w Armenii w 2010 roku w jaskini na południu kraju. Został on wykonany z jednego kawałka krowiej skóry garbowanej olejem roślinnym, co z pewnością przyczyniło się do tego, że został tak dobrze zachowany. Owy starożytny but odpowiadał rozmiarowi dzisiejszego 36/37 i najpewniej należał do dziecka, o czym świadczą inne znaleziska z jaskini. Trzy naczynia zawierające dziecięce kości, ziarna pszenicy i jęczmienia i pestki moreli – to właśnie te przedmioty zostały znalezione obok butów.

 

Buty dla dzieci od Slippers Family

W Slippers Family co prawda nie natkniecie się na starożytne buty, ale za to możecie znaleźć świetne buciki dla dzieci! W naszej ofercie posiadamy m. in. kapcie, sandały, trzewiki, tenisówki i wiele innych modeli. Nie zostały znalezione w lodowcu i nie są wypchane sianem, ale za to są profilaktyczne i pozwolą na zdrowe rozwijanie się stóp twojego dziecka. To jedna z wielu zalet naszych butów dla dzieci – kolejne to: elastyczna, antypoślizgowa podeszwa (oczywiście niebrudząca), wkładka wykonana ze skóry, łatwe zakładanie i zapinanie. Czy to nie brzmi jak najlepszy wybór na buty dla twojego malucha?