Wczytuję dane...

Historia sandałów - czyli o symbolu starożytnych Egipcjan, Greków, RzymianWyobrażasz sobie coś, co zaistniało tysiące lat temu, a dalej jest na topie? Brzmi to dosyć abstrakcyjnie, ale zapewniamy, jest to prawda! Chodzi oczywiście o nic innego, jak o sandały. Obuwie, które każdy z nas miał kiedyś na swoich stopach – jako dziecko, czy jako dorosły, do dziś cieszy się niemałą popularnością. Dlaczego? Sprawdźmy!

Początki sandałów

Początkowo, znaczenie słowa „sandał”, było inne, niż dziś. Wtedy (wiele lat przed naszą erą) określano tak wyłącznie podeszwę buta, wykonaną z surowców naturalnych. Nie była stabilnie przymocowana, więc do przymocowania jej wykorzystywano różne „sztuczki”, aby były wygodne. Mowa tu o na przykład o skórzanych rzemykach, czy plecionkach z trawy. Taka właśnie konstrukcja nazywana była później butem. Do jej wykonania wykorzystywano również takie surowce jak łodygi papirusu i liście palmowe, wcześniej oczywiście odpowiednio do tego przygotowane. Moczono je oraz suszono, w celu uzyskania czystego włókna.

 

Ciekawostka: Prekursorami sandałów byli starożytni Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie, dla których ten rodzaj obuwia stał się znakiem szczególnym, a także symbolem statusu społecznego. Ci najbogatsi nosili modele z malowanej oraz pozłacanej skóry.

 

Koniec z sandałami?

Sandały odeszły w zapomnienie w średniowieczu, kiedy to zakazano kobietom noszenia ich ze względów religijnych – nie mogły one wówczas kusić mężczyzn. Wróciły do łask dopiero na początku XIX wieku. Wtedy też powstało sporo rycin, portretów, malunków, przedstawiających kobiety w sandałach. Należy zaznaczyć, że były to dość przerysowane stylizacje, które odbiegały od rzeczywistości i od tego, w co kobiety naprawdę się ubierały.

A jednak powrót!

Niespodziewanie, sandały na dobre powróciły na salony w XX wieku, a stało się to za sprawą ówczesnych filmów oraz gwiazd w nich występujących, które nosiły takie obuwie na ekranach. Nie były to już sandały takie, jak produkowano kiedyś. Zaczęto odkrywać coraz to nowsze elementy garderoby i postawiono na tuniki, gladiatorskie spódniczki i wysoko sznurowane „rzymianki”. Te ostatnie szturmem wtargnęły do świata mody i nawet kilka lat temu królowały na pokazach mody na całym świecie.

Sandały Slippers Family

Oprócz sandałów dla dorosłych, występowały i ciągle występują również sandały dla dzieci. W Slippers Family przywołaliśmy trochę starożytności i także mamy Wam do zaoferowania sandałki dla Waszych najmłodszych pociech. Oferujemy różne warianty kolorystyczne, więc jesteśmy przekonani, że każde dziecko wybierze coś dla siebie. Lato już za pasem, nie ma na co czekać, buciki dla dzieci same się nie pojawią!