Wczytuję dane...

Jak wybrać buty na wiosnę dla dziecka?

Jakie buty na wiosnę dla dziecka? Poznaj tajniki najlepszych butów wiosennych dla dzieci!


Ostatnimi czasy aura daje znać, że zima powoli się kończy, a zbliża się wyczekiwana wiosna. To czas, by pomyśleć o kupnie odpowiednich bucików wiosennych dla naszych pociech. Dlatego zajmiemy się dziś tematyką profilaktycznych butów wiosennych dla dzieci. Profilaktyczne, czyli zapobiegające powstawaniu wad rozwojowych - a więc polecane każdemu dziecku. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?


Przede wszystkim, buty na wiosnę powinny być wygodne. A to szerokie pojęcie. Wygodne, czyli jakie? Na pewno nie krępujące ruchów stopy. To największy błąd przy wyborze obuwia. Podeszwa musi być elastyczna, pracować razem ze stopą podczas chodzenia. Dlaczego?

Spójrzmy na niemowlęta. Wkładają stopy do buzi, wyprężają stópki, stają na palcach, koślawią je. To wszystko po to, by przygotować się do skomplikowanej nauki chodzenia. Czy wiecie, że mała stópka składa się z 26 kości, 32 mięśni i ścięgien i ponad 100 wiązadeł? I wszystko to powinno ze sobą harmonijnie współpracować. Sztywna podeszwa to uniemożliwia. Brak swobodnego ruchu stopy, to jej nienaturalne ułożenie, co za tym idzie nieodpowiednie umiejscowienie środka ciężaru. Należy pamiętać, że stopy to fundament całego ciała. Jak w budynku. Jeśli fundamenty są źle ustawione, pęka cała konstrukcja. Jeśli więc fundament ciała nie działa prawidłowo, to rzutuje to na ustawienie całej sylwetki, kręgosłup, biodra...


Bezpieczne. I tu uwagę zwrócić należy na dwa elementy - podeszwę i noski. Podeszwa powinna być wykonana z antypoślizgowego tworzywa, np. kauczuku. Zapobiegać powinna poślizgnięciu, nawet podczas najbardziej dzikich harców malucha. A dlaczego noski są tak istotne? Bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju stóp odgrywa prawidłowe ułożenie paluszków. Prawidłowe, a więc swobodne. Odpuścmy więc sobie buty z elegancką wyglądającymi, ale niskimi i wąskimi czubkami. Krępują one ruchy palców, które nie mają wachlarzowego rozstawu. Powodować to może nieprawidłowy chód, ale także odparzenia i otarcia. Paluszki podczas chodzenia regularnie pracują, podkurczają się. Jeśli czubek jest zbyt niski, wierzch paluszków może ocierać się o but, powodując bolesne dolegliwości. Nienaturalne ściśnięcie palców powoduje także powstawanie halluksów w późniejszym wieku. Odpowiedni czubek w bucie dziecka powinien być wysoki i szerokiOddychające. Obuwie powinno posiadać wyściółkę z naturalnych tworzyw - skóry, lub innych materiałów pozwalających na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zalecane są także wkładki o profilowanym kształcie, zmuszającym stopę do odpowiedniej pracy. Zdrowa wkładka to wkładka z tzw. supinacją - niewielkim wybrzuszeniem po wewnętrznej stronie stopy. Zapobiega ona powstawaniu płaskostopia. 

Dodatkowe elementy - obcas Thomasa i usztywniony zapiętek. Obcas Thomasa to obcas o charakterystycznym kształcie. Zazwyczaj w obuwiu profilaktycznym stosuje się obcas supinujący, czyli odciążający wewnętrzną stronę stopy. Zazwyczaj bowiem dzieci koślawią nóźki do środka. Wspomagany jest on przez sztywniejszy, wyższy zapiętek, stabilizujący pęciny. Elementy te zmuszają stopę do odpowiedniego ustawienia podczas chodzenia.

 
Łatwe zapięcie
. To element przydatny nie tylko dla dziecka, ale i rodzica. Dzięki możliwości samodzielnego ubrania się, Malec może poczuć się dumnie, a rodzic zwolniony jest z konieczności długiego ubierania butów dziecku w niewygodnej pozycji. A wiemy przecież, że w rodzicielstwie każda minuta zaoszczędzona dzięki ułatwieniom jest na wagę złota. Szkoda tracić czasu na ubieranie, lepiej szybko wyjść z domu i cieszyć się piękną pogodą ;) 


Łatwe czyszczenie - najlepsze obuwie to takie ze skóry/ekoskóry, które można w łatwy sposób wyczyścić. Materiały takie jak zamsz są efektowne, ale patrząc na sposób, w jaki dzieciaki korzystają z obuwia, raczej nie będzie długo zachwycał wyglądem. Brud, kurz, woda, ocieranie stopami o podłoże i o buty między sobą, może znacznie wpłynąć na wygląd obuwia i utrudnić jego doczyszczenie. 

Jeśli więc szukasz butów odpowiednich na wiosnę, które zadbają o prawidłowy rozwój małych stópek, zajrzyj na naszą stronę. Posiadamy kilkadziesiąt wariantów kolorystycznych trzewików profilaktycznych idealnych na wiosnę i jesień. Antypoślizgowa podeszwa, szerokie noski, zapięcie na rzep, skórzana, profilaktyczna wkładka, obcas Thomasa i sztywny zapiętek - to gwarancja prawidłowego rozwoju stóp. A do tego ręczne wykonanie przez polskich mistrzów szewskich! <3