Wczytuję dane...

Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt

4 pażdziernika to Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony w dzień wspominania w kościele św. Franciszka - patrona zwierząt i ekologii. To odpowiedni dzień, by zwrócić uwagę na to, w jaki sposób nasze pociecy traktują żywe istoty.

Dzieci nie mają wrodzonego szacunku do zwierząt i przyrody. Muszą się go stopniowo uczyć. Tak jak w wielu sytuacjach nie zawsze odróżniają dobro od zła. Częstym widokiem jest nadmierne przytulanie, głaskanie psa, które w efekcie go męczy. Ciągnięcie kota za ogon czy gonitwa za gołębiami i niepozwalanie im zjeść rozsypanego ziarna. Deptanie kwiatów, łamanie gałęzi. Tego typu zachowania nie są przejawem złego charakteru dziecka - zwierzęta są na pewnym etapie ich rozwoju obiektem obserwacji, tak jak zabawki. Jednak to, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z niewłaściwego zachowania, nie jest powodem, by te zachowania ignorować - dajemy dziecku sygnał, że jego zachowanie jest właściwe, co może skończyć się źle zarówno dla dziecka, jak i zwierzęcia.


JAK NAUCZYĆ DZIECKO SZACUNKU DO ZWIERZĄT?


1. REAGUJ

Stanowczo zwalczaj próby niszczenia jakichkolwiek żywych istot - nie mówimy tu tylko o psie, kocie, ale także o owadach, roślinach. Przede wszystkim należy uświadomić dziecko, że zwierzęta czują. Tak samo jak my, ludzie. Czują radość, czują także smutek i ból. Ucz dziecko, że każde zwierze, niezależnie od jego wielkości, tak samo zasługuje na szacunek i jest tak samo potrzebne. Staraj się przekazać dziecku najprostszą z prawd - nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe. Jeśli zauważysz jak dziecko ciągnie zwierzę za ogon, zwróć mu uwagę i spytaj, czy chciałoby, aby ktoś ciągnął go np. za włosy. Tłumacz dziecku, że zwierzęta nie potrafią mówić, i gdy coś im się nie podoba, mogą pokazać to w inny sposób, warcząc ale czasami także robiąc nam krzywdę w swojej obronie.

2. POKAZUJ

Pomocne są w tym spacerze na łonie natury, przyglądanie się żywym istotom, opowiadanie o nich. Zwróć dziecku uwagę, że świat bez któregokolwiek z napotkanych żyjątek nie byłby tak piękny i różnorodny. 

3. NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Należy oswajać dziecko od najmłodszych lat. Po pierwsze, by nauczyć szacunku, po drugie, by uniknąć strachu - dzieci nie obcujące ze zwierzętami mogą najzwyczajniej bać się ich, wręcz reagując paniką i płaczem. Na początku warto dziecku pokazywać książeczki z rysunkami zwierząt - tych domowych, żyjących na wsi, następnie bardziej egzotycznych. Oglądajcie je wspólnie, naśladujcie wydawane przez nie dźwięki. Pokazuj dziecku filmy przyrodnicze adekwatne do wieku. Pomocne są zabawy z obrazkami - pokazującymi sytuacje, które dziecko ma za zadanie opisać jako złe lub dobre. Możecie bawić się w udawanie zwierząt - pokażesz dziecku w ten sposób, jak np. kot odczuwa różne rodzaje dotyku. 

4. SPACERY

Zoo, park - to idealne miejsca do obserwacji przyrody. Można także sporzystać z wycieczek w obecności np. leśniczego, który w ciekawy sposób wprowadzi dziecko w świat dzikich zwierząt. 

5. KĄCIK PRZYRODY

Stwórzcie wspólnie kącik przyrody - mogą to być rośliny, które dziecko samo zasadzi i będzie o nie dbać, lub zwierzę - żółw, rybki. Oprócz sprawienia radości, dziecko nauczy się w ten sposób odpowiedzialności za powierzone mu żywe stworzenie, wyćwiczycie razem sumienność.

6. OTRZEGAJ

Ucz dziecko, że tak jak ono może niechcący zrobić krzywdę pupilowi, tak samo ono może wyrządzić je dziecku. Warto zwrócić uwagę na kilka zasad ostrożności:

- gdy agresywny pies warczy, nie należy uciekać, tylko powoli się cofać, a w ostateczności kucnąć i zakryć uszy i twarz rękoma.
- do zwierząt należy podchodzić powoli, nie wykonywać gwałtownych ruchów - zwierze może to odebrać jako atak. Zanim pogłaszczemy zwierze, dajmy mu obwąchać rękę, musimy się z nim "przywitać"
- nie należy podchodzić do obcych zwierząt
- nie można podchodzić do psa gdy je, przeszkadzać mu w drzemce

7. BIEŻ UDZIAŁ W AKCJACH NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA

Uświadomisz w ten sposób dziecko, że jesteśmy odpowiedzialni za los naszej planety

8. BĄDŹ PRZYKŁADEM

Pamiętaj, że jesteśmy osobami, które nasze maluchy najczęściej obserwują, i biorą z nas przykład. To w jaki sposób zachowujemy się wobec zwierząt i ludzi, jest sygnałem dla dziecka, jak może traktować innych. Jeśli więc dajesz dziecku klapsa, malch w taki sposób może chcieć ukarać pupila za to, że np. nie chce się z nim bawić. Jeśli chcemy, by nasze dziecko dobrze traktowało innych, napierw zacznijmy od siebie!