Wczytuję dane...

Jak rozpoznać polski produkt?

Tak zwany patriotyzm gospodarczy jest obecnie modnym zjawiskiem - i dobrze, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści. Jak rozpoznać polski produkt? Łapcie kilka wskazówek. 

Polska może poszczycić się świetnymi projektantami i małymi firmami, wyrabiającymi świetne, wysokiej jakości produkty. Firmy takie, mimo włożenia w swoje dzieło całego serca, nie mają funduszy na reklamy na ogromną skalę, jak popularne sieciówki. Ciężko jest więc je znaleźć. A szkoda, bo różnica między polskim produktem a tańszym, zagranicznym, tzw. "sieciówkowym", jest często kolosalna....

Warto więc zastanowić się, czy zapłacić za jakość, czy ilość. Zdajemy sobie przecież sprawę z ogromnego problemu, jakim jest produkcja sieciowej odzieży, a konkretnie warunki, w jakich te produkty powstają, Niższa cena zagranicznego wyrobu może się więc wiązać po pierwsze z niższej jakości surowcem, a po drugie z oszczędnością związaną z warunkami pracy pracowników - czego nie pochwalamy. 


SPRAWDŹ KOD KRESKOWY

Produkty zazwyczaj posiadają na opakowaniu kod kreskowy - zazwyczaj, bo nie jest to wymóg. Początek takiego kodu jest wskazówką, z jakiego kraju pochodzi dany produkt - a konkretniej, czy dystrybutorem produktu jest dany kraj. Dla Polski jest to prefiks 590. Wiadomym jest jednak, że polska dystrybucja nie oznacza, że produkt został także wyprodukowany w Polsce, następnie, jeśli na terenie Polski - że wyprodukowała go polska firma, gdzie trafi zysk ze sprzedaży produktu itd. Potrzebna jest więc kolejna weryfikacja. Należy sprawdzić dokładnie dane adresowe firmy, miejsca produkcji - producent chętnie je pokazuje, jeśli produkt faktycznie jest polski. 

NAPISY

Małe firmy zazwyczaj informują klienta o polskim pochodzeniu produktu - wyprodukowano w Polsce, Made in Poland, czy polski produkt. Warto jednak zweryfikować, co kryje się pod słowem "polski" - firma, pracownicy, kapitał, tworzywo? 


PRZYDATNE APLIKACJE

Na pewno posiadasz smartfona. Uniwersytet Jagielloński stworzył specjalną aplikację "Pola", ułatwiającą szukanie polskich produktów. Zeskanowanie produktu zagwarantuje Ci szczegółowe informacje na temat produktu, takie jak: czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu. Kolejną apką jesr WspieramRynek.PL - działa na podobnej zasadzie, dodatkowo w prosty sposób - sygnalizując zielonym światłem - informuje Cię, czy zakup produktu docelowo wspiera polską gospodarkę.  W aplikacji "Polskie Marki" wystarczy wpisać nazwę interesującego nas produktu, nazwę marki. Umożliwia także tworzenie listy zakupów polskich produktów. 


O NAS

Jesteśmy polską firmą w całym tego słowa znaczeniu - obuwie jest projektowane i produkowane w polsce, przez polskich pracowników - wieloletnich mistrzów szewskich a zysk ze sprzedaży wspiera polską gospodarkę. To dlatego na opakowaniach naszych bucików znajdziecie frazę MADE IN POLAND - nie mamy nic do ukrycia :-)