Wczytuję dane...

Buty dziecięce - inwestycja w zdrową przyszłość naszych dzieci

Buty dziecięce

 

Kochani rodzice! Wybierajmy takie buty dziecięce, które pozwalają stopom rozwijać się bez ograniczeń w ich naturalny sposób.

I choć nie jest to łatwe zadanie, to warto dobrze dopasować obuwie do stóp naszych dzieci, ponieważ obuwie będzie procentować dobrą postawą i zdrowiem układu kostno-mięśniowo-stawowego w przyszłości. Każde dziecko ma inne stopy. Naszym obowiązkiem jest dobrać naszym pociechom jak najbardziej pasujące do nich buty.

Kiedy pierwsze buty?

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić po dworze. Wcześniej dziecko powinno uczyć się rozpoznawać i reagować na różne podłoża, po których chodzi. Nierówności, zmiany twardości podłoża, różna faktura oraz temperatura podłoża to bezcenne doświadczenia, które zapewnią naszemu dziecku prawidłowy rozwój stóp oraz coraz lepszą stabilność chodu.


Buty do przedszkola


Jakie muszą być dobre buty?

Elastyczna podeszwa - pomoże dziecku wyczuwać nierówności podłoża i zapewni prawidłową pracę mięśni stóp, czego konsekwencją będzie tworzenie się łuków stopy (poprzecznego i podłużnego).

Antypoślizgowa podeszwa - minimalizuje ilość nieprzyjemnych upadków.

Zapiętek - nie powinien być zbyt sztywny, aby nie ograniczał swobody ruchu stóp, ani zbyt miękki, aby kość piętowa nie ustawiała się w koślawość.

Wysokość buta - mogą, ale nie muszą być „za kostkę”, najważniejsze, aby ruchomość stopy nie była ograniczona.

Śródstopie powinno być ustabilizowane - buty dziecięce powinny przylegać do stopy, nie mogą z niej spadać.

Rozmiar - 0,5 cm - 1,5 cm większe od stopy. Myślę, że 1 cm więcej jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jedna stopa jest większa, to zawsze do większej stopy dodajemy 1 cm, a nie do mniejszej.

Szerokość buta - palce nie mogą być ściśnięte, muszą mieć swobodę ruchu. Nie jest dobrze, jeśli buty będą zbyt szerokie, ponieważ stopa nie będzie wtedy stabilna.

Nowe - podeszwa buta dopasowuje się do stóp dziecka, które w nich chodzi. Każde dziecko ma indywidualny kształt stopy oraz prezentuje inny wzorzec ruchu.

Z naturalnych i nietoksycznych materiałów - tak, aby stopy mogły “oddychać”, zapobiegniemy pojawianiu się grzybów i bakterii oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jak wybrać buty do przedszkola/żłobka?

Kierujemy się wszystkimi powyższymi wytycznymi, plus kilka dodatkowych rad:

Łatwe zakładanie i zdejmowanie - jedną z pierwszych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie butów do przedszkola czy żłobka, jest to, że maluch będzie je często zakładać i zdejmować. Wsuwane buty dziecięce to zdecydowanie najlepsza opcja, nawet dla najmłodszych. Unikajmy butów sznurowanych i zapinanych na zamek, ponieważ mogą być trudne do zawiązania. Inną dobrą opcją są zapięcia na rzepy.

Rozróżnij prawo i lewo - ile razy zdarza się, że przedszkolak zakłada buciki na odwrót? Aby temu zapobiec, istnieją różne sztuczki, takie jak umieszczenie dwóch naklejek na wewnętrznej stronie buta. Najlepiej jednak wybrać buty, które łatwo odróżnić prawy od lewego, np. po logo marki, kształcie czy rysunku.

Rozpoznawalny - ostatnią kwestią, choć nie tak oczywistą, o której dzisiaj powiemy, jest to, że buciki powinny być łatwe do rozpoznania przez naszego malucha. Nikt przecież nie chce mieć wątpliwości, czy zakłada swoje buty. Buty dziecięce Slippers Family będą idealnym wyborem, ponieważ obuwie z tzw. sieciówki może powtarzać się w grupie żłobkowej lub przedszkolnej. Postawmy zatem na buciki w ulubionym kolorze dziecka czy z jego ulubionym bohaterem.


Buty dziecięce


Podsumowując, wybór dobrze dopasowanego obuwia dla dziecka jest bardzo trudny, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Zapewniam Was, że nawet my, fizjoterapeuci, mamy często duży kłopot z doborem obuwia dla naszych dzieci. Z jednej strony wiemy doskonale, jak ważne w kształtowaniu postawy ciała naszych dzieci są odpowiednie buciki. Z drugiej strony wiemy z doświadczenia, że dzieci w sklepie obuwniczym nie zawsze z nami współpracują. I zamiast przymierzania dziesiątej pary butów wolą uciekać ze sklepu, krzyczeć, skakać, zrzucać pudełka z butami z półek, biegać, krzyczeć, leżeć na podłodze, przypominać im się, że są strasznie głodne… I mogę tak jeszcze długo wymieniać. Jesteśmy wykończeni i chcemy jak najszybciej uciec ze sklepu. Dlatego coraz częściej zamawiam do domu kilka par butów i spokojnie, bez pośpiechu sprawdzam, które są dla dziecka najodpowiedniejsze. Sklep internetowy to idealne rozwiązanie. Warto, aby dziecko nie tylko stanęło w butach, ale także przeszło się kilka razy, chwilę się pobawiło, kucnęło, usiadło, aby upewnić się, że buty są wygodne.

Buty dziecięce Slippers Family spełnia wymogi bezpiecznego i wygodnego obuwia dla dzieci, zatem mogę je polecić z czystym sumieniem.

Wybór obuwia - trudne, ale warto!

Anna Bernaś