Wczytuję dane...

7 ciekawostek o butach - wiedziałeś to?Ciekawostka to rodzaj informacji, którą zawsze czyta się "lepiej". Przede wszystkim dlatego, że można z niej dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego, będąc jednocześnie zszokowanym. Często zdarza się tak, że nie mieliśmy pojęcia o czymś, co taka ciekawostka przedstawia, co jeszcze bardziej wpływa na jej emocjonalny odbiór. 

Nie trzymamy więc Was już w niepewności. Zobaczcie ciekawostki o butach, które dla Was przygotowaliśmy:

 1. Początkowo, obcasy były stworzone dla mężczyzn

Nieprawdopodobne, prawda? Wysokie obcasy to rodzaj obuwia, który kojarzy się głównie z kobietami, ale nic bardziej mylnego! W antycznej Persji zostały one stworzone dla mężczyzn, którzy zakładali je jeżdżąc konno. Obcas w ich butach pozwalał na utrzymanie równowagi i stabilizacji podczas bitew. Perski „trend” tak bardzo rozprzestrzenił się po świecie, że obcasy stały się wyznacznikiem statusu społecznego.

2. 
Pojęcie lewego i prawego buta zostało wprowadzone około 200 lat temu w Filadelfii

Do roku 1818 nie zwracano uwagi na komfort, oba buty były takie same i liczyło się głównie ich zastosowanie. W związku z tym, narzekano na bóle stóp spowodowane nieprawidłowym doborem obuwia.

3. 
Uzależnienie od butów to nie mit

Odkąd powstały pierwsze buty, ludzie mieli obsesję na punkcie ich posiadania. Naukowcy uznają, że buty wywołują w mózgu „miejsce zbierania”, które jest stymulowane przez nabywanie nowej pary. Wie o tym doskonale Céline Dion – kanadyjska piosenkarka, która przyznała się do posiadania tysięcy par obuwia. Buty uwielbiała także arcyksiężniczka Maria Antonina, która miała ich ponad 500. Nie jest to jednak największa liczba, ponieważ osoba, która przebiła wszystkich w ilości posiadanych par obuwia, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa z liczbą 3400 par. Imponujący wynik, prawda?

4. 
Ziemniak w bucie

Czy wiedziałeś, że istnieje dość nietypowy sposób na rozciągnięcie zbyt ciasnego obuwia? Wcale nie musisz iść do szewca! Wystarczy, że obierzesz surowego ziemniaka i upchasz go na noc w nosku skórzanego buta. Wilgoć w nim zawarta zmiękczy skórę i sprawi, że będzie bardziej elastyczna, co zdecydowanie ułatwi wsunięcie stopy. Warto zaznaczyć, że owe warzywo sprawdzi się wyłącznie w przypadku twardego, skórzanego obuwia.

5. 11 latek tworzący obuwie

Ojciec Jimmiego Choo był szewcem i chciał, aby syn obrał tą samę drogę zawodową, co on. W związku z tym, od małego szkolił go i wdrażał w świat obuwia. Takim sposobem, 11 letni Jimmy samodzielnie wykonał swoją pierwszą parę butów. Kilka lat później kontynuował naukę tworzenia na jednym z angielskich uniwersytetów. W 1986 roku otworzył on także swój własny sklep.

6. Najdroższe buty świata

Na pewno kojarzysz film „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, prawda? A pamiętasz Dorotkę? To główna bohaterka, która w trakcie nagrywania filmu nosiła parę rubinowych, błyszczących kapci. I właśnie o tych kapciach mowa! Zostały one sprzedane na aukcji w 2000 roku za ponad 660 tysięcy dolarów.

7. Pierwsze elastyczne buty

Stworzył je londyński szewc Joseph Sparkles na zamówienie brytyjskiej monarchini – królowej Wiktorii. Można określić je mianem sztybletów. Buty te nie tylko bardzo spodobały się samej królowej, ale także zyskały popularność na całym świecie. A skoro już o sztybletach mowa – w Slippers Family także je posiadamy. Sztyblety dla dzieci to hit obecnego sezonu. Sprawdzą się na spokojną, jesienną pogodę, ale także na deszcz. Do tego są bardzo wygodne i musisz przyznać, że pięknie wyglądają!