Wczytuję dane...
Jak ważne są kapcie dla dziecka

Kapcie dla dzieci

Dziecko zaczyna chodzić w wieku około 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy zmienia się jego postawa, a przez to położenie środka ciężkości ciała. Od tej pory cały jego ciężar opiera się na niewielkiej powierzchni dwóch stóp, które do tej pory nie były poddawane prawie żadnemu obciążeniu. To pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla prawidłowego rozwoju mięśni i więzadeł tworzących łuki wysklepiające stopy. Dlatego w tym okresie tak ważny jest właściwy dobór obuwia, najlepiej z wkładką profilaktyczną zapobiegającą kształtowaniu sie trwałego plaskostopia. U dzieci powyżej 3 roku życia, buty i kapcie z wyprofilowaną wkładką i twardym zapiętkiem są konieczne, aby w momencie kluczowego rozwoju stopy dziecka zapobiegać płaskostopiu oraz zniekształceniom stopy.  

Chodzenie boso po trawie lub piasku jest świetnym ćwiczeniem dla małych stóp, jednak w przedszkolu czy szkole konieczne jest noszenie obuwia. Dziecko w wieku przedszkolym najwięcej czasu spędza właśnie w kapciach, średnio jest to aż 6-8 godzin dziennie, dlatego to bardzo istotne, aby kapcie były odpowiednio dobrane do kształtujących się stópek dziecka.

Poznaj nasze kapcie profilaktyczne - najlepsze kapcie od Slippers Family! Zdrowe & Piękne & Wygodne
Kapcie profilaktyczne Slippers Family

Na co należy zwrócić uwagę przy dobieraniu kapci (czy butów) dla naszej pociechy?

 1.     Odpowiednia długość, szerokość i głębokość. Ważne jest dobranie dziecku odpowiedniego rozmiar obuwia. Producenci stosują przy produkcji różne rozmiary kopyt. To sprawia, że buciki w pozornie tym samym numerycznym rozmiarze różnią się od siebie. Przy doborze rozmiaru trzeba więc zwracać uwagę na długość wkładki wewnętrznej. Wkładka powinna być długości stopy, plus mieć dodatkowo od 0,5 cm do 1 cm miejsca na swobodny wzrost. Szczególnie przy zakupie obuwia przez internet należy czytać informacje JAK MIERZYĆ, by rozmiar został właściwie dobrany. Palce nie powinny być uciśnięte od przodu, ale też od góry. Im młodsze dziecko, tym jego stopy szybciej rosną. Warto zwracać uwagę na to, czy dziecko nie wyrosło już z obecnego rozmiaru.

2.     Ważnym parametrem jest też tęgość obuwia, odzwierciedlająca szerokość stopy. Większość dzieci ma rozmiar D lub E, ale zdarzają się także mniej typowe wielkości. Dlatego ważne jest w obuwiu dziecięcym zastosowanie odpowiedniego materiału, np. elastycznej gumy, który będzie regulował wysokość podbicia.

3.     Cholewka powinna przytrzymywać nogę bez krępowania ruchu zginania.

4.     Obuwie musi być wygodne od samego początku - nie można kupować butów do “rozchodzenia”. Bezwzględnie należy unikać obuwia noszonego wcześniej przez inne dziecko.

5.     Inną istotną cechą kapcia jest surowiec, z którego jest wykonany – skórzana wkładka świetnie wchłania pot a wierzchnia część wykonana z bawałny umożliwia odpowiednie wietrzenie stopy.

6.     Kapeć powinien być lekki.

7.     Podeszwa ma być elastyczna w każdej płaszczyźnie i zapewniać optymalną przyczepność, by zapobiec ślizganiu się i ewentualnym upadkom.