Bambosze, kapcie, laczki, a może pantofle? - Poznajcie ich historię!
Twoje najwygodniejsze obuwie
Najprawdopodobniej nosisz je codziennie, najprawdopodobniej w tym samym celu co wszyscy – aby było wygodnie (ale i ciepło, zależy po jaki model kapci sięgniesz). Kojarzą się z bezpiecznym miejscem – z domem – bo to tam najczęściej je nosimy. Wskakujemy w nie po ciężkim dniu w pracy, szkole, czy żłobku. Kapcie stały się tak powszechnym elementem każdego mieszkania, że bez problemu znajdziemy tam niejedną parę – nie tylko dla domowników, ale również dla gości, aby odwiedzający nas znajomi, czy rodzina, poczuli ciepło i bezpieczeństwo naszego domowego zacisza. Pomimo ich codziennego użytkowania, wiesz skąd wzięły się kapcie? Zgadujemy, że nie, bo przecież na co dzień nie zwraca się uwagi na takie „szczegóły”. Zróbmy dziś coś niecodziennego i przyjrzyjmy się głębiej owym szczegółom – poznajmy razem historię kapci.
Prehistoryczne kapcie
W czasach prehistorycznych, gdzie ludzie przenosili się z punktu A do punktu B, pierwsze cywilizacje wpadły na to, aby zacząć dbać o swoje stopy i ich ochronę. Zaczęli oni „główkować”, jak zabezpieczyć je podczas poruszania się po kamienistych, trudnych do pokonania szlakach. W końcu im się to udało! – całe szczęście, bo w czym byśmy teraz chodzili? Pierwotnie wymyślone kapcie nieco różnią się od tych produkowanych współcześnie – były one wykonane z plecionej słomy oraz płatów liści palmowych.
Nazewnictwo
Przenieśmy się teraz do XVII wieku. Ówcześnie „kapcie” były to płócienne buty o solidnej podeszwie, wykonane najczęściej z filcu, owczej, lub koziej skóry. Oprócz popularnych „kapci”, występował wtedy również termin „bambosze”, który pochodzi od francuskiego słowa „babouche”, oznaczającego buty na cieplejsze dni. Kapcie były także przez setki lat nazywane „łaciami”, co oznaczało prowizoryczne obuwie wykonane ze słomy, łyka, czy kory. Łacie, w przeciwieństwie do kapci i bamboszy, były przeznaczone głównie do użytkowania w domu lub najbliższym jego otoczeniu.
Historia nazewnictwa
Dlaczego więc powstało tyle określeń na ciepłe, wygodne, domowe obuwie? Powody nie są znane. Wiemy natomiast, że najstarsze znane kapcie, o których wiadomo pochodziły z XV wieku. Było to damskie obuwie i zostało odnalezione na terenie Włoch. Owe najstarsze obuwie spełniało swoje zadanie – ochronę, zapewniała to skóra, którą zostały wtedy podszyte.
Ciekawostka: Damskie buty osób wysoko postawionych, pochodzących z zamożnych rodzin, były ozdabiane koralikami, perełkami, czy innymi przykuwającymi oko dodatkami.
Kapcie Slippers Family
W naszej ofercie co prawda nie znajdziecie prehistorycznych kapci, ale mamy w dla Was coś zupełnie innego i przede wszystkim bardziej reprezentacyjnego – kapcie dla dzieci. Dbamy o stopy Twojego dziecka od jego pierwszych kroków. Oprócz tego, że zależy nam na prawidłowym rozwoju naszych małych klientów, bierzemy pod uwagę także walory estetyczne. Czy jest coś lepszego dla Twojego dziecka, niż profilaktyka i estetyka idąca ze sobą w parze? Raczej nie, dlatego jesteśmy pewni, że Twój maluch z pewnością będzie Ci wdzięczny za nasze buciki.