Wczytuję dane...

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko chodzi?

"Na roczek powinno już chodzić" - to często słyszane mądrości, przez które rodzice niepotrzebnie niepokoją się, że ich dziecko nie rozwija się prawidłowo, niepotrzebnie kontaktują się w sprawie swoich obaw z lekarzem, lub co gorsze, próbują zrobić wszystko, aby przyśpieszyć postawienie przez dziecka tego pierwszego, historycznego kroku. Przyjrzyjmy się zatem, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić, na co zwrócić uwagę podczas nauki chodzenia oraz jakich błędów nie popełniać - na wstępie powiemy, że podstawowym jest pośpiech i wymuszanie pierwszych kroków.  Czasami dzieci rozumieją już proste zdania, ale nie czynią postępów w chodzeniu, czasami na odwrót - są tak skupione na rozwijaniu tej umiejętności, że w kwestii mowy pozostają w tyle w porównaniu do innych dzieci - dlatego nie należy porównywać dzieci i wyciągać zbyt pochopnych wniosków. 

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? 

Statystycznie pierwsze kroki dzieci stawiają w wieku od 10 do nawet 18 miesięcy - jak widzicie, każde dziecko rozwija się w innym tempie. Zazwyczaj, średnią jest 16 miesiąc. Dlaczego trwa to tak długo? Pierwszy krok to przysłowiowa wisienka na torcie - oznaka, że dziecko opanowało mnóstwo umiejętności, które doprowadziły go do tej zdolności. Tak naprawdę, do chodzenia, dziecko "małymi kroczkami" przygotowuje się już od narodzin!



Etapy pionizacji

1) Pozycja na niedźwiadka

Znacie pewnie ten słodki widok, kiedy dziecko na czworaka prostuje nóżki i podnosi pupę do góry - wtedy obciążone są tylko dłonie i stopy.  Próbując utrzymać równowagę, balansuje miednicą - uczy się wyczucia środka ciężkości. Zdarza mu się także przemieszczać w takiej pozycji, co wymusza już pierwsze odpychanie się stópkami od podłoża i mocne obciążenie stóp, przydatne w przyszłym chodzeniu. 

2) Wstawanie

Około 10 miesiąca (pamiętajmy, to kwestia indywidualna) dziecko zaczyna wstawać, przytrzymując się szczebelków łóżka, mebli, czy też nas ;-) To etap, w którym mamy mają najczęściej oczy dookoła głowy, zabezpieczając na przyszłość wszelkie możliwe rogi w mieszkaniu, z uwagi na niezdarne jeszcze ruchy Malucha i ryzyko upadku. Najpierw z klęku, dopiero potem jest na tyle wyćwiczone, że jest w stanie podnieść się z jednego kolana - co już wymaga umiejętności przenoszenia ciężaru ciała. Ważne, by Maluch wstawał raz z jednego, raz z drugiego kolana. 

3)  Tańce przy meblach

Dziecko potrafi już wstać, zaczyna ćwiczyć mięśnie nóg, sprężynując w górę i w dół. Intensywnie ćwiczone są tu mięśnie zginaczy i prostowników. 

4) Chodzenie bokiem 

To bardzo ważny etap przed chodzeniem w przód - dziecko uczy się równowagi, chodząc w bok, podpierając się mebli. Etapu tego nie należy lekceważyć i przyśpieszać chodzenia w przód z pominięciem wymienionego. Pamiętajmy, że wczesne chodzenie nie daje wielu korzyści - a czasami są to wręcz niekorzystne efekty - niewystarczająco rozwinięty układ kostny i mięśniowy może być podatny na zniekształcenia, czego efektem mogą być krzywe nóżki - w kształt literki “X” albo “O”. Tutaj apelujemy, by nie korzystać z chodzików, które mają negatywny wpływ na rozwój miednicy, nie uczą chodzić - ponieważ dziecko nie musi utrzymać ciężaru własnego ciała, nie przenosi ciężaru z nogi na nogę, a po prostu odpycha się od podłoża - to dodatkowo utrwala w nim nieprawidłowy wzorzec chodzenia "od palców". Dziecko otoczone chodzikiem nie uczy się także wyczucia odległości, co może potem sprawiać mu kłopoty podczas realnej nauki chodzenia. Dziecko upadając, uczy się na błędach - ćwiczy równowagę. 

5) Jakie buty do nauki chodzenia? 

Dajmy możliwość chodzenia dziecku boso, ale tam, gdzie podłoga jest śliska, zimna lub podłoże nierówne, potrzebna jest ochrona delikatnych stópek. Idealne buty do nauki chodzenia to takie, które:

- mają elastyczną, antypoślizgową podeszwę
- zakryte noski chroniące paluszki podczas niezdarnych ruchów przed meblami
- noski w butach powinny być szerokie i wysokie, aby nie krępować naturalnych ruchów i umożliwiać prawidłowy, wachlarzowy rozstaw palców
- przewiewne, ponieważ stópki dzieci pocą się intensywniej, niż stopy dorosłych
- bezpieczne, najlepiej na rzep, ponieważ sznurówki to ryzyko potknięcia się o nie 
- lekkie

Slippers Family to ręcznie tworzone, polskie buciki dla dzieci, polecane każdemu dziecku do lat 10 w trosce o prawidłowy rozwój stóp. Wierzymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć - wiemy, jak ważne są w rozwoju całej sylwetki stopy, jako jej fundament. W ofercie posiadamy buciki już od rozmiaru 19, z wkładką 12.3 cm które świetnie nadadzą się jako pierwsze buciki do nauki chodzenia. Bo to właśnie w domu najintensywniej uczymy się chodzić, prawda? >SPRAWDŹ BUTY DO NAUKI CHODZENIA<