Wczytuję dane...

Ćwiczenia na stopę dla dzieci

Ćwiczenia na stopę dla dzieci



Jak ćwiczyć stopy u dziecka? Ćwiczenia na stopy dla dzieci. 

Każdy rodzic chce, by dziecko rozwijało się prawidłowo. Obecnie coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju wady postawy. Jak temu zapobiegać? Recepta jest prosta - jak najwięcej ruchu i ćwiczeń. A ćwiczenia w formie zabawy to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jakie ćwiczenia na stopę płasko koślawą u dzieci? Jak ćwiczyć stopę końsko szpotawą? Zapraszamy do lektury. 

Pierwszym krokiem do prawidłowego rozwoju stóp u dziecka jest okres niemowlęcy, kiedy najważniejszą zasadą jest nie przeszkadzać. Nie krępujmy ruchów stóp Malucha. Dziecko musi swobodnie poruszać stopami, naturalnym etapem rozwoju dziecka w wieku ok. 6 miesięcy jest wkładanie sobie stópek do buzi. Dla nas to zwykłe, słodkie wygibasy, a dla dziecka ogromna nauka i możliwość rozwoju całej sylwetki. Ruch stopą do buzi sprawia, że dziecko rozwija stabilną pozycję leżącą na plecach.  Praca wszystkich mięśni wymaga wtedy zintegrowania. Pojawia się supinacja stóp dziecka, ruch rotacyjny stawu biodrowego i ramiennego. Jeśli nasze dziecko wykonuje taki ruch, oznacza to, że integracja napięcia mięśni jest prawidłowa. Jest to także świetne ćwiczenie na odpowiednie wysklepienie stopy - a więc już tutaj ważą się losy ewentualnego płaskostopia u dziecka.



Chwytanie stopami

Chwytanie stopami to dobry sposób na ćwiczenie stóp, ale czy wiecie, że jest to naturalny etap rozwoju każdego dziecka? Dzieci potrafią chwytać stopami do 7 miesiąca życia. Potem, w toku nauki chodzenia ta umiejętność zanika. Możemy pobudzać ten odruch, dotykając, całując, delikatnie łaskocząc stópki. Nie krępujmy stóp dziecka zbyt małymi śpioszkami, albo skarpetkami. I uwaga - strzeżmy się chodzików! Są tragiczne w skutkach dla bioder Malucha i w żaden sposób nie przyśpieszają nauki chodzenia - wręcz przeciwnie, uczą nieprawidłowych wzorców ruchowych. Ruszanie nogami, czy odpychanie, nie ma nic wspólnego z prawidłowym chodzeniem. Pamiętajmy, że każde dziecko uczy się chodzić i rozwija się w swoim tempie.  W kwestii ćwiczeń - zaangażujmy całą rodzinę. Rozrzućmy na ziemi różnego rodzaju przedmioty - kulki, klocki lego, piórka - wygrywa osoba, która podniesie i wrzuci np. do miski jak najwięcej rzeczy w najkrótszym czasie.

Chodzenie boso 

Dopóki dziecko nie chodzi, wszelkie buty są zbędne. Gdy chodzić zaczyna, tam gdzie jest możliwość, korzystajmy z antypoślizgowych skarpet, jeśli wymaga tego śliska powierzchnia, lub bucików z elastyczną podeszwą. Jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Elastyczna podeszwa w bucikach do nauki chodzenia to podstawa, zgodnie z zasadą - nie przeszkadzaj. Ważne są także szerokie, wysokie noski. Palce dziecka muszą być ułożone w swobodny, wachlarzowy sposób, mieć mozliwość swobodnego poruszania i podkurczania ich podczas łapania równowagi w trakcie prób stawiania pierwszych kroków. 



Zabawy sensoryczne

Chodzenie boso, dotykając stopą różnych tekstur, pozytywnie wpływa na rozwój stóp - wzmacnia mięśnie, pracują więzadła, dzięki czemu zapobiegamy płaskostopiu. Ważne jest też uczenie się chodzenia po nierównych powierzchniach, dzięki czemu dziecko ćwiczące w ten sposób rzadziej upada, ma lepsze poczucie równowagi. Stymulujemy w ten sposób także receptory nerwowe umiejscowione na stopach. Wysypcie więc piasek, żwirek, kaszę i po prostu chodźcie po tych różnych teksturach - możecie urozmaicić zabawę, robiąc to z zamkniętymi oczami i odgadując, po czym aktualnie stawiamy kroki. 

Rzucanie do celu

Przydadzą się w tym celu znane wszystkim rodzicom ze szkolnych czasów woreczki z kaszą. Wyznaczcie metę, rzucajcie jak najdalej, albo do celu. 

Nietypowe rozwieszanie prania

Przywiąż sznurek na niskiej wysokości, np. między krzesłami. Próby rozwieszenia skarpetek na sznurku przy pomocy samej stopy to nie tylko świetne ćwiczenie mięśni stóp ale i całego ciała - w końcu wymaga to konkretnego utrzymania równowagi. 

Palce - pięty

Poproś dziecko, by uniosło do góry wszystkie paluszki i mierz czas, w jakim jest w stanie stać na piętach - to także dobra forma rywalizacji rodzinnej. 

Rolowanie

Idealne ćwiczenie na zapobieganie płaskostopia i prawidłowe wysklepienie stopy - poproś dziecko, by zrolowało ręcznik stopami a następnie wrzuciło do kosza. 

Jakie buty dla dziecka są zdrowe?

Takie, które pozwalają stopom rozwijać się prawidłowo, a więc nie przeszkadzają. Nie utrudniają naturalnych ruchów, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo. Co więcej, buty do nauki chodzenia a później także kapcie do szkoły, kapcie domowe dla dziecka czy buty profilaktyczne dla dzieci - no właśnie, profilaktyczne, mają za zadanie zapobiegać powstawaniu wad rozwojowych, będąc jednocześnie miłe dla oka :) Era szarych, nudnych zdrowych butów odeszła do lamusa. Buty dla dzieci Slippers Family, to polskie obuwie dziecięce tworzone w polskiej fabryce na Podhalu - z miłości do dzieci i butów. Co nas wyróżnia? Buty badane przez specjalistów, posiadają certyfikaty obuwia medycznego, są więc zdrowe i bezpieczne. Elastyczne, lekkie podeszwy z kauczuku chronią przed poślizgnięciem, skórzane, profilowane wkładki gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza, a lekko usztywniany zapiętek trzyma stopę w odpowiedniej pozycji, jednocześnie nie krępując jej nauturalnych ruchów. To buty polecane dla wszystkich dzieci - od pierwszych kroków do lat szkolnych. Większość naszych butów znajdziesz już do rozmiaru 36. Buciki nasze polecamy wszystkim zdrowym dzieciom a także tym, które mają stwierdzone początki wad rozwojowych, ale lekarz nie stwierdził jeszcze konieczności stosowania butów profilaktycznych. Obcas Thomasa w butach dla dzieci Slippers Family zapobiega opadaniu stóp do środka, odciąża wewnętrzną stronę stóp, dzięki czemu jest idealnym obuwiem dziecięcym dla dzieci z koślawością, płaskostopiem.