Wczytuję dane...

Dziecko krzywo chodzi - dlaczego dziecko stawia krzywo stopę?



Rozwój stóp dziecka to skomplikowany proces, podczas którego mogą występować chwilowe odchylenia od normy. Rozwijają się mięśnie, rosną kości, zmienia się cały kostny układ, proporcje ciała. To wszystko wpływa na to, jak dziecko stawia stopy.  Małe dziecko chodzi odmiennie od dorosłego człowieka. 

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pamiętajmy, że każde dziecko zaczyna chodzić w innym czasie. Zazwyczaj dziecko stawia pierwsze kroki na przełomie 12-15 miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że pierwsze kroki maluch może postawić wcześniej (9-10 miesiąc) lub później niż we wskazanym okresie. Najważniejsze, by wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem specjalistą i pod żadnym pozorem nie wymuszać u dziecka postawienia pierwszych kroków!

Jak pomóc dziecku chodzić?

Dziecko, w odpowiednim dla niego tempie, musi zaliczyć wszystkie etapy poprzedzające postawienie pierwszego kroku - tak małego dla dziecka, a tak dużego dla czekających na niego z utęsknieniem rodziców. Elementy takie jak pełzanie, potem czołganie, następnie raczkowanie i stopniowe wznoszenie ciała do pozycji pionowej przy trzymaniu się mebli jest niezbędne, aby przygotować ciało do trudnej sztuki chodzenia. Mięśnie muszą być odpowiednio silne. Dziecko stojąc przy meblach uczy się balansu ciała i utrzymywania równowagi - upadki są tu konieczną nauką na błędach. Maluch musi nauczyć się bezpiecznego siadania w momencie, gdy czuje się zmęczony. Aby z kolei bezpiecznie siadać, bez charakterystycznego "pacnięcia" na pupę, musi też nauczyć się kucać. Swoją drogą, my, dorośli, także zapominamy o terapeutycznej roli kucania. To świetna dla naszego kręgosłupa, relaksująca pozycja po całym dniu siedzenia, które nie jest dla naszej sylwetki naturalne. W czasie nauki stawiania pierwszych kroków przez pociechę pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć wszelkie ostre, niebezpieczne krawędzi podczas tej żmudnej nauki, ale nie wyręczajmy dziecka - nie podnośmy go do pozycji pionowej na siłę, nie wsadzajmy do chodzika. Ważne w nauce chodzenia jest także obuwie - naukę chodzenia warto rozpocząć w antypoślizgowych skarpetkach lub butach z elastyczną, lekką, antypoślizgową podeszwą. Buty do nauki chodzenia nie powinny w żaden sposób krępować naturalnych ruchów stóp. Czubki w bucikach do nauki chodzenia powinny być odpowiednio szerokie i wysokie, aby dziecko mogło w nich swobodnie poruszać palcami. Wachlarzowy rozstaw palców nie tylko zapobiega odparzeniom, ale jest niezbędny do prawidłowego rozwoju stóp - dziecko unosząc i kurcząc paluszki łapie równowagę na swoich słabych jeszcze nóżkach. Najważniejszy w nauce chodzenia u dziecka jest etap dostawiania nogi do nogi przy meblach - od tego momentu do postawienia pierwszego kroku "bez trzymanki" może minąć nawet kilka miesięcy. Dziecko uczy się w tym czasie prawidłowego ułożenia miednicy, równomiernego obciążenia każdej kończyny, rozwija także wyobraźnię przestrzenną i uczy się na błędach, rozwijając wewnętrzną motywację do podejmowania prób po upadku. 

Jak nie zaszkodzić dziecku w nauce pierwszych kroków? 

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak kluczowy jest dla późniejszych wad rozwojowych, najwcześniejszy etap - nauki chodzenia. Nieodpowiednie obuwie, chodzik, zmuszanie do chodzenia dziecka, które bezwładnie rusza nóżkami, nie potrafiąc jeszcze samodzielnie złapać równowagi - to najczęstsze błędy. Dziecko, które zbyt wcześnie chodzi z pomocą rodzica tylko rusza nogami - ma to, uwierzcie, mało wspólnego ze świadomym chodzeniem... ;-) Dziecko nie zwraca uwagi jak stawia stopy, nie uczy się równowagi, bo wie, że niezależnie od postawionego kroku i tak jest trzymane za ręce i nie przewróci się. Podczas takich "nauk" może utrwalić w sobie nieprawidłowe wzorce ruchowe. A chodzik? Nieprawidłowe ustawienie miednicy, nieprawidłowe odpychanie się palcami, które nie ma nic wspólnego z chodzeniem, dodatkowo uczy dziecko złego wzorca stawiania stóp. Nie potrzebuje utrzymywać równowagi. To najważniejsze kwestie, przez które chodzik nie powinien już pojawić się w żadnym domu małego dziecka. 

Dziecko stawia nóżkę do środka 

Krzywe stopy, ustawione do wewnątrz, to naturalne, fizjologiczne ustawienie stóp u dzieci między osiemnastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia. Zauważmy, w jaki sposób dziecko ułożone jest w łonie matki. Skrzyżowane, podkurczone nóżki. Koślawość kolan - skierowanych do środka najbardziej widać w pierwszym etapie stawania na obie nogi. Jeśli po ukończeniu 2 lat dziecko nadal kieruje stopy do wewnątrz, należy skontaktować się z lekarzem. Na wcześniejszą konsultację zdecyduj się, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko stawia jedną stopę notorycznie inaczej, niż drugą (np. koślawi tylko jedną stópkę), lub jeśli widzisz, że to ułożenie stóp sprawia mu dyskomfort, jeśli wręcz potyka się o swoje stópki, lub podczas chodzenia wykonuje ruch przypominający zamiatanie podłogi. Prócz tych sytuacji, lekkie koślawienie stóp u dziecka między 18 a 24 miesiącem życia jest fizjologiczne i wynika ze zwiększonego skręcenia szyjki kości udowej u niemowląt. Podczas ruchu, ćwiczeń, chodzenia, kąt ten zmniejsza się a stopy zaczynają układać się prosto. 

Koślawość kolan i pięt - jakie buty? 

Podstawą rehabilitacji nieprawidłowości w postaci koślawości kolan i pięt jest regularne ćwiczenie mięśni. Wiele ćwiczeń znaleźć możemy w Internecie, zazwyczaj jednak lekarz specjalista informuje rodziców o zestawie ćwiczeń dla konkretnego dziecka. Ważne jest obuwie - koślawość kolan polega na charakterystycznym ustawieniu kolan, które sprawia, że nogi układają się w znak X. Koślawość kolan powoduje z kolei koślawość stóp. Jak rozpoznać koślawość stóp? Obejrzyj, w jaki sposób ściera się podeszwa w butach dziecka. Jeśli buty zdecydowanie mocniej ścierają się po wewnętrznej stronie, może to wskazywać na wspomnianą wadę. Buty dla dziecka  z koślawością powinny przede wszystkim stabilizować nogi w prawidłowym ułożeniu, przydatny jest tu więc wyższy, sztywny zapiętek w butach dla dzieci, zapobiegając nadmiernemu opadaniu stopy do środka. Podeszwa powinna posiadać tzw. obcas Thomasa w kształcie charakterystycznego klina. Może on być supinujący (dla koślawości stóp) lub pronujący (odwrotnej sytuacji - gdy nogi dziecka wyginają się do zewnątrz, tworząc łuk). Obcas taki odciąża wewnętrzną stronę stóp. Pamiętajmy, że nie każda wada wymaga obuwia ortopedycznego - nie kupujmy takich butów bez konsultacji z lekarzem. Wiele nieprawidłowości można cofnąć ćwiczeniami i butami profilaktycznymi - takimi, które zapobiegają, są uniwersalne, dla każdego dziecka. To buty z elastyczną podeszwą, szerokimi noskami, usztywnianym zapiętkiem. Buty takie posiadają profilowaną wkładkę - anatomiczne zgrubienie na wkładce zmusza stopę do odpowiedniej pracy, przyczyniając się do zapobiegania płaskostopia. 

Zdrowe buty dla dzieci 

Buty i kapcie Slippers Family to obuwie dla każdego dziecka w wieku 1-10 lat. Elementy profilaktyczne dbają o prawidłowy rozwój stóp. Dzięki obcasowi Thomasa, są szczególnie polecane u dzieci z tendencją do koślawienia stópek do środka. Szerokie noski w butach dziecięcych, zakryte aby chronić palce podczas zabawy. Elastyczna, niebrudząca podeszwa sprawia, że są idealnymi kapciami do przedszkola, żłobka, domu. Naturalne materiały dbają o prawidłową cyrkulację powietrza w butach. Buty dla dzieci z wkładką profilowaną przeciw płaskostopiu. Sztywny zapiętek zapobiega nieprawidłowemu siadaniu, stabilizuje pięty dziecka w odpowiedniej, prostej pozycji, jednocześnie nie krępując ruchów stopy dzięki super elastycznej, kauczukowej podeszwie.  A do tego łatwo zakładane, dzięki zapięciu na rzep. W ten sposób możesz nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się. Kto powiedział, że zdrowe buty muszą być nudne? Wybierz swój ulubiony motyw - jednorożce, superbohaterowie, zwierzęta, printy z pazurem i złote, magiczne motyle na naszych kultowych kapciach Flami... Dla starszych dzieci wybierz tenisówki na rzep lub z gumką - modne buty do szkoły dla chłopca i dziewczynki. Każda para butów została zrobiona ręcznie, przez mistrzów szewskich z wieloletnim doświadczeniem, w naszej manufakturze w polskich górach. Masz wątpliwości, jaki model lub rozmiar wybrać? Zapytaj naszych konsultantów, którzy z chęcią udzielą Ci pomocy, byście wybrali razem najlepszą
parę butów dla Twojego dziecka.