Wczytuję dane...

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Nauka chodzenia-pierwsze kroki

Wypięty brzuszek i rączki na boki, uroczy widok, ale przede wszystkim kolejna faza rozwoju dziecka.
W pierwszym etapie nauki chodzenia, tak maluch radzi sobie z utrzymaniem równowagi. Często pomaga sobie także, właśnie chodzeniem na palcach. Chodzenie na palcach jest zatem najczęściej efektem nauki stawiania przez dziecko pierwszych kroków. Uspokajając zaniepokojonych rodziców, możemy śmiało napisać, że jest to naturalny etap rozwoju i nie powinien niepokoić.




Dlaczego dziecko chodzi na palcach-jeszcze norma, czy już zaburzenie?


Doświadczanie stawiania pierwszych kroków, jest dla dziecka ogromnym wyzwaniem, w którego trakcie maluchy instynktownie testują różne sposoby ustawienia stóp-na palcach, na krawędziach stóp, na szerokiej podstawie czy stopami do wewnątrz.

Dziecko zmuszone jest kontrolować stabilność, ponieważ ma dużo mniejszą płaszczyznę podparcia i wyżej zlokalizowany środek ciężkości. Stąpanie na palcach ćwiczy stabilność oraz jest źródłem zupełnie nowych bodźców dla błędnika.

Taki sposób chodzenia jest zatem normą, o ile występuje od czasu do czasu, w momencie, kiedy zaczyna dominować i dziecko unika chodzenia na całej stopie, może to być powód do niepokoju.




Chód na palcach jest wymagający i wbrew naturze, dziecko wydatkuje średnio 53% energii niż na naturalny, w domyśle normalny chód. Zaburzenie proporcji i przewaga chodu na palcach powoduje brak pracy jednych części ciała, a pozostałe są zbyt obciążone. Maluch stawiający pierwsze kroki w większości na palcach kreuje duży de balans mięśniowy postawy, przeciążając przedstopie i ustawiając miednicę w znacznym przodopochyleniu. Wszystko to sprzyja wadą postawy i jest jednym z czynników występowania płaskostopia.

Zdarzyć się również może, że chodzenie na palcach spowodowane jest zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Dziecko może być nadwrażliwe na powierzchnię, po której chodzi, dlatego zaczyna tego unikać i stawia stopy na paluszkach. Przyczyn chodzenia na palcach oczywiście jest znacznie więcej np. autyzm, ADHD, diparezja (czyli obustronne porażenie kurczowe, tzw. zespół baletnicy), dystrofia mięśniowa (tj. zanik mięśni), przykurcze lub skrócenie ścięgna Achillesa czy właśnie wspomniana wyżej nadwrażliwość dotykowa w podeszwach stóp. 

Co warto wiedzieć!

Szeroko rozstawione nogi i stopy skierowane do zewnątrz, bardzo często występuje u dzieci z tendencją do chodzenia na palcach. W innej pozycji odczuwają dyskomfort. Obserwuj swoje dziecko, to najlepszy sposób, aby wychwycić w porę problem.





Jak nie szkodzić dziecku na etapie uczenia chodzenia?


Bardzo ważne jest, aby nie przyspieszać etapu pionizacji u dziecka. Nie stawiamy i nie prowadzamy dzieci, bo w ten sposób możemy przyczynić się do nieprawidłowego wzorca chodu.

PAMIĘTAJ!


Preferowanie przez dziecko chodzenie na palcach, unikanie stawiania całej stopy na powierzchni to wyraźny sygnał do niepokoju. Należy wtedy niezwłocznie skonsultować problem ze specjalistą.

Jak pomóc dziecku?

O czym zatem powinniśmy pamiętać, chcą pomóc dziecku i jak okazać mu wsparcie podczas tego ogromnego wyzwania, jakim jest nauka chodzenia?

Przemyślana konstrukcja butów dla dzieci Slippers Family, została dopracowana w każdym detalu, tak aby wspierać zdrowy rozwój stóp i prawidłowej postawy ciała dziecka już od pierwszego kroku!

1. Odpowiednie buty dla dziecka, czyli takie, które wspierają prawidłowy chód:

- posiadają nie zbyt sztywny zapiętek,

- podeszwa powinna być dość elastyczna i z przodu w 1/3 swobodnie się zginać,

- powinny być dobrze dopasowany do małej stopki,

- wykonane z przewiewnego materiału

- lekkie

- z szerokimi noskami

- ze skórzaną, profilowaną wkładką

- najlepszym butem, gdy dziecko chodzi na palcach, jest taki, który nie ma z przodu zadartych nosków, czyli taki który ma płaską podeszwę.

2. Rezygnacja z pchaczy – powoduje, że dziecko ustawia miednice w przodopochyleniu i wręcz prowokuje do chodzenia na palcach.

3. Chodziki – ich dramatyczny wpływ na chód dziecka udowodniono wielokrotnie, zaburzają zupełnie prawidłowy rozwój chodu.

4. Nic na siłę – nie pionizować dzieci, które jeszcze nie osiągnęły tego etapu samodzielnie.

5. Ćwiczenia w formie zabawy z dzieckiem-znajdziemy wiele przykładów takich ćwiczeń w internecie, możemy także poprosić o przykładowe ćwiczenia lekarza lub fizjoterapeutę.

Kilka przykładów :

- przysiady,

- wspinanie się pod górę,

- jazda na ślizgawce/ łyżwach,

- leżenie na brzuszku,

- wstawanie z pozycji niedźwiadka,

- sięganie do kolan – zgięte biodro wyprostowane kolana


Podsumowując, nie ma nic złego w tym, że maluch początkowo będzie chodził na palcach. Należy jednak bacznie obserwować, czy taki chód nie staje się dominującym.





Pozostawienie objawów bez reakcji może powodować wady postawy, koślawość kolan czy zwyrodnienie stawów.

Nie czekajmy wtedy, tylko poradźmy się specjalisty, bo zdrowa stopa to podstawa!