Wczytuję dane...

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?


Nasz zespół składa się z rodziców, specjalistów i rzemieślników.

Ich wiedza przekłada się na produkt-but dopracowany w każdym detalu.

Noszenie przez dzieci źle dobranych butów niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, dla całego narządu ruchu.
To, w jakim stanie będzie układ kostno-stawowy dorosłego człowieka, zależy właśnie od prawidłowego doboru obuwia w okresie dzieciństwa. Dlatego idealnie dopasowane buty dla dziecka to inwestycja w zdrowie na resztę życia.




Tych błędów nie popełniaj!

Pierwsze buciki

Ten zakup zostaw do momentu, kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. To ważne, aby nie hamować niepotrzebnie możliwości odbierania bodźców poprzez kontakt z podłożem i otoczeniem.

Bosą stopą po świecie, czy w jednak w bucie?

Niestety wielu specjalistów, wprowadza rodziców w błędne przekonanie, że dziecko gdzie tylko się da powinno biegać bosą stopą.

Otóż nie, bo o ile piasek, trawa mają zbawienny wpływ na rozwój narządu ruchu, a stopa ma szansę na trójwymiarową pracę, tak panele, płytki, wykładziny już nie. Tu stopa pozbawiona jest możliwości na pracę w trzech płaszczyznach, nie ma także amortyzacji i wszystkie reakcje od podłoża, które powstają podczas chodu czy biegu oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan..

Bosa stopa w zgodzie z naturą, tylko na naturalnym podłożu, w domu, żłobku, przedszkolu-kapcie i to takie, które spełniają wszystkie warunki zdrowego obuwia na zewnątrz!

Rozmiar - wyzwanie dla rodzica - jak dobrać prawidłowy rozmiar buta dla dziecka?

Za mały

Jeśli dziecko niechętnie zakłada buciki, szybko się męczy, nie chce chodzić, prosi rodziców o noszenie na rękach nawet po krótkim spacerze-upewnijmy się, czy przyczyną nie są za ciasne lub zbyt małe buty?

Zbyt małe buciki powodują ciągły nacisk na palce stóp. Doprowadza to do otarć, bólu, powstawanie odcisków i problemów z płytką paznokcia. Dalszą konsekwencją noszenia przez malca za małych butów jest wykoślawiania palucha oraz tworzenia się tzw. palców młoteczkowych, czyli przykurczonych.

Za duży

To niestety znacznie częstszy problem, wywołany „ekonomicznym podejściem” rodziców, wychodzących z założenia, że stopa dziecka rośnie tak szybko, że za moment buty będą dobre. 

Maksymalny rozmiar kupowanego obuwia dziecięcego powinien być o jeden rozmiar większy od długości stopy. Zbyt duże buty spowodują utratę stabilności, a co za tym idzie potykanie i przewracanie się dziecka. Przed zakupem należy zmierzyć długość i szerokość stopy, a następnie doliczyć do tej wartości od 0.5 do 1 cm. Taki zapas pozwoli stopie na naturalne przesuwanie się podczas stawiania pierwszych kroków.





Wszystkie wskazówki jak poprawnie zmierzyć stopę dziecka znajdziecie w poniższym linku.

https://slippersfamily.com/jak-dobrac-rozmiar


Mierzenie stopy powinno się odbywać przy każdej zmianie obuwia dziecka, a taka ma miejsce co najmniej trzy razy w ciągu roku. Buty najlepiej przymierzyć dziecku w domu, po całym dniu, tak, żeby mogło swobodnie postawić w nich kilka kroków, przebiec się i sprawdzić, jak zachowują się stopy i czy maluch nie sygnalizuje problemów i dyskomfortu.

Jeśli występują różnice w długości stóp, zawsze wyznacznikiem rozmiaru jest stopa dłuższa!


Zbyt ciasne i wąskie

Dobre na długość, ale zbyt wąskie obuwie również nie wpływa korzystnie na rozwój dziecięcej stopy. Utrudniony dopływ krwi powoduje ból, opuchliznę i obrzęki. Taki but zwiększa też ryzyko powstawania modzeli oraz zwyczajnie deformuje stopę.

Konstrukcja i fason - historia o nosach, noskach i podeszwach

Wąski nosek

Taki kształt obuwia nie sprzyja fizjologicznej pozycji palców stóp. Wykoślawia je, wywołuje odciski, otarcia, a nawet może stać się przyczyną szpotawości stóp i palców młoteczkowych. Dlatego tak ważne jest aby, czubek buta był na tyle szeroki, by palce dziecka mogły się swobodnie poruszać.

Niski czubek

Czubek buta powinien zawsze unosić się lekko do góry, skierowany do dołu zaburza fizjologie chodu. Kiedy dziecko stąpa i zgina palce, unosi je, niski czubek stwarza barierę, uniemożliwiając naturalny ruch, co może podawać ból i poczucie dyskomfortu.

Sztywna podeszwa

Taka podeszwa blokuje możliwość prawidłowego chodu, jeśli nie zgina się na linii stawów śródstopno-paliczkowych (jest to mniej więcej 2/3 wysokości buta licząc od pięty). Jeżeli spód buta jest zbyt sztywny, dziecko zaczyna przybierać nienaturalny chód. Łatwo zaobserwować, kiedy podeszwa jest zbyt sztywna, wtedy chód dziecka przypomina człapanie. Długotrwałe chodzenie w takim obuwiu stwarza ryzyko powstania trwałych wad stóp.

Zapiętek idealny-czyli jaki?

Zapiętek
nie może być ani zbyt sztywny, ani zbyt elastyczny. Zbyt sztywny wymusza nienaturalny brak ruchomości w stawie skokowym, a zbyt elastyczność nie zapewni stabilności w stawie skokowym, co grozi rozwojem szpotawości i koślawieniem stóp.

Tanie obuwie niewiadomego pochodzenia

Jakość, przemyślana konstrukcja, użyte do produkcji materiały, tylko takie obuwie zapewni bezpieczeństwo i zdrowie dziecku. Buty niewiadomego pochodzenia, sprzyjają rozwojowi wszelkiego rodzaju wad stóp i postawy.



Buty z drugiej ręki

Często bagatelizowany problem, a niestety przyczyniający się do nienaturalnego chodu, niezgodnego z fizjologią malucha, właśnie ze względu na poprzedniego właściciela, którego stopa, sposób chodzenia są jak linia papilarna — indywidualne i niepowtarzalne.





Sprawdzeni producenci, najwyższa jakość i odpowiednie dopasowanie obuwia, to jedyna słuszna decyzja przy wyborze obuwia dla dzieci.

Stosując się do powyższych rad i unikając wszystkich przytoczonych błędów staniesz się ninja i niekwestionowanym mistrzem w zakresie doboru obuwia dla swojego dziecka, a `twoje dziecko pewnie pójdzie w świat, stąpając zdrową stopą :-)


Buty Slippers Family-bez kompromisów, dla dobra i zdrowia dzieci!