Buty profilaktyczne dla dzieci
Buty profilaktyczne dla dzieci
26 kości, 32 stawy oraz ponad 100 mięśni - to skomplikowany mechanizm, który dźwiga cały ciężar ludzkiego ciała.
Dzięki nim w ciągu całego życia można ponad dwa razy okrążyć kulę ziemską. Dźwigają ciężar prawie 4,5-krotnie większy niż, wynosi całkowita masa ciała człowieka. Podpierają. Amortyzują. Mowa o stopach.
Kiedy pierwszy raz zostajemy rodzicami, wszystko, co dotyczy rozwoju tej maleńkiej istoty jest dla nas zupełnie nowe.
Jesteśmy odpowiedzialni za każdą sferę życia dziecka. Słuchamy lekarzy, pogłębiamy wiedzę ekspercką literaturą, obserwujemy innych rodziców, czerpiemy z doświadczeń innych. Ta wiedza może przytłoczyć, wtedy zaczynamy mieć wątpliwości, a pytań jest coraz więcej.
W tym materiale chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie, w której po wielu latach staliśmy się ekspertami.
Stopy wykonują swoją ciężką pracę całe nasze życie, są herosami dźwigającymi cały ciężar. Stąd dbanie i ochrona ich powinna być szczególnie intensywna w fazie rozwoju i wzrostu, ponieważ w tym czasie zmienia się ich kształt, proporcje i budowa. Stopa dziecka rośnie w zawrotnym tempie. W ciągu dwóch pierwszych lat życia około 2 cm rocznie, między drugim a trzecim rokiem życia 1,5 cm, natomiast w wieku 13-15 lat około 1 cm. Przy tak dynamicznych zmianach wymiana buta odbywa się nawet kilka razy w roku. Małe dziecko, którego zakończenia nerwowe stóp nie są jeszcze w pełni rozwinięte, nie zasygnalizuje nam, że but jest niekomfortowy.
Na naszej stronie znajdziecie wskazówki dotyczące doboru rozmiaru, w którym piszemy o koniecznym 1 cm zapasie, musicie jednak pamiętać, że zbyt duży but to ogromne ryzyko kontuzji!
Rozwój stopy dziecka - etapy
Stopa niemowlęcia jest bardzo delikatna i „plastyczna”, łuki podłużne nie są zarysowane praz wzgląd na grubszą tkankę tłuszczową. Etap ten nazywany jest okresem pozornego płaskostopia, który nie powinien nas absolutnie martwić.
Jednak moment, w którym dziecko zaczyna chodzić, pojawiają się niebezpieczeństwa, takie jak zwichnięcia stawów skokowych, które w konsekwencji mogą spowodować rozwój koślawości kolan. Na tym etapie ważna jest stabilizacja, a więc buty dobrze trzymające kostkę i stabilizujące staw skokowy. Również podeszwa w tym momencie staje się ważna, powinna być na tyle elastyczna, aby w 1/3 buta mogła się wygiąć.
W wieku od 3 do 7 roku życia wspomniane wcześniej łuki podłużne i mięśnie stopy zaczynają się kształtować, choć stopy nadal pozostają delikatne. Następuje kształtowanie się stopy, staje się ona wyraźnie węższa, niż pulchna i szeroka stopa niemowlęcia. To czas kiedy dziecko najwięcej czasu spędza w domu, żłobku lub przedszkolu, gdzie komfortowe podłoże jak dywany, parkiety lub płytki nie stymuluje prawidłowo rozwoju mięśni i łuku stopy. Chodzenie boso po płaskich i twardych nawierzchniach jest główną przyczyną nieprawidłowości w rozwoju stóp tj. koślawego ustawiania pięt, koślawości kolan, płaskostopia czynnościowego czy zaburzeń wydolności i estetyki chodu.
Do przedszkola, żłobka czy domu niezbędne jest obuwie profilaktyczne.
Powyżej 8 roku życia stopy tracą na elastyczności, łuki podłużne są już widocznie zarysowane.
Mity dotyczące obuwia profilaktycznego dla dzieci
Pragniemy raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące obuwia profilaktycznego i obalić mity krążące w sieci.
Mit numer 1
Obuwie profilaktyczne to, to samo co obuwie ortopedyczne.
Otóż nie! Obuwie ortopedyczne często mylone jest z obuwiem profilaktycznym. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Różnica polega na przeznaczeniu butów, czyli funkcji, jaką mają spełniać.
Obuwie profilaktyczne ma chronić przed powstawaniem deformacji oraz dolegliwości, które im towarzyszom. Dlatego najczęściej dedykowane jest dzieciom, które są najbardziej narażone na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu
Buty ortopedyczne służą korekcie i odwróceniu powstałych już zniekształceń. Amortyzują również szkodliwe wstrząsy, odciążają nadwyrężone struktury układu ruchu stopy, co w efekcie działa przeciwbólowo i rozluźniająco. Obuwie ortopedyczne ukierunkowane jest zatem na leczenie, a nie profilaktyce.
Mit numer 2
Obuwie profilaktyczne to nie jest wyrób zdrowotny.
Jak najbardziej jest! Ze względu, chociażby na fakt, iż ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój stopy, a co za tym idzie na zdrowie.
Mit numer 3
Obuwie profilaktyczne nie jest dla każdego.
To także teza, która jest powielana przez wiele osób, a niestety mylna.
Obuwie profilaktyczne ma bowiem za zadanie zapobiegać wadom, zatem jak najbardziej jest dla każdego, kto chce, aby stopa rozwijała się prawidłowo, a tego chcemy wszyscy.
Mit numer 4
Obuwia profilaktycznego nie może być noszone stale.
Może, wręcz powinno, zawsze, wtedy kiedy konieczne są buty na nogach. W żłobku, przedszkolu, szkole, także w domu.
Oczywiście jesteśmy zwolennikami bosej stopy, bo jak wiemy to najlepsze co maleńką stopę spotkać może, jednak nie zawsze są ku temu warunki. Piasek, trawa, wtedy zdejmijmy dziecku buty, niech stopa odbiera konieczną stymulację bez ograniczeń, ale w pozostałych sytuacjach, zadbajmy o jej bezpieczeństwo i zdrowy rozwój z pomocą obuwia profilaktycznego.
Tworząc nasze buty, pochylamy się nad wieloma aspektami. Priorytetowym od początku istnienia Slippers Family, była konstrukcja, która zapobiega wadom rozwojowym stóp.
Dlatego w porozumieniu ze specjalistami z dziedziny fizjoterapii, ortopedii, rodzicami, a także mistrzami szewstwa, stworzyliśmy buty, które posiadają elementy polecane przez ekspertów:
- usztywniany zapiętek, który stabilizuje stopy, ważne, aby nie był zbyt sztywny
- profilowana wkładka ze skóry naturalnej, która zmusza stopę do odpowiedniej pracy i zapobiega płaskostopiu
- wywietrzniki dbają o cyrkulację powietrza
- certyfikowane, przewiewne, lekkie i niesztywne materiały
- elastyczna podeszwa z kauczuku, antypoślizgowa i niebrudząca
- szerokie i zabudowane noski dla swobody paluszków, i ochrony przed urazami
- obcas Thomasa przeciw koślawieniu stóp
- łatwe zapięcie na rzep pozwala, które dopasować buta do każdej tęgości stopy.
Wybierając obuwie profilaktyczne, wybieracie zdrowie Waszego dziecka. My od siebie dorzucamy jeszcze niepowtarzalny design ;-)