Wczytuję dane...

Mamy flow na slow-świadomie o modzie





Jak jest naprawdę ze świadomością odbiorców i producentów? Statystyki pokazują, że większość z nas rozumie potrzebę, znaczenie poszczególnych haseł, ale to nie ekologia i dbałość o przyszłość naszej planety jest czynnikiem decydującym przy wyborze kolejnej pary butów, bluzki, czy torebki, podobnie jak klienci, tak i producenci, kierują się finalnie ceną, kosztem, jaki muszą ponieść.


Czym jest więc ruch slow, zrównoważony rozwój, ekologiczne podejście-czy to tylko fikcja, hipokryzja obu stron i świetny materiał do marketingu i promocji? Zatem but, czy nie but?


Świadoma nieświadomość


Zarówno klienci, jak i producenci, mimo krzykliwych haseł, kierują się głównie ceną, zakupu i produkcji. Wszystko musi się opłacać. 'Ten nurt nazwaliśmy świadomą nieświadomością, bo o ile łatwiej wiedzieć, ale się nad tym nie zastanawiać…

Wiemy, że powinniśmy, wiemy, że tak byłoby lepiej, wiemy nawet, że wcale nie potrzebujemy danej rzeczy, a jednak sięgamy po nią, bo była na wyprzedaży, bo magiczne 9,99 zrobiło swoje…






Globalne wyzwania środowiskowe zmieniają oblicze branży mody. Przyszłość rynku zależy od tego, czy producenci wezmą na siebie większą odpowiedzialność za ludzi i otoczenie.

My bierzemy. Wybraliśmy drogę trudniejszą, zdecydowanie omijając skróty, wymagającą planowania zarówno od strony produkcji, jak i dostawców, ludzi, którzy z nami pracują, aż po finalny produkt.






Niechlubny ślad-czyli krótka historia o śladzie węglowym


Zmniejszamy ślad węglowy, dzięki zrównoważonym procesom pozyskiwania materiałów i komponentów. Nie importujemy tanich, niewiadomego pochodzenia materiałów z Chin, nie wprowadzamy co miesiąc nowej kolekcji tylko dlatego, że aktualnie coś jest lub nie jest w trendach. Nie oferujemy niewolniczych stawek w ciężkich warunkach dla naszych pracowników-dbamy o nich, bo oni dbają o jakość, a tym samym o was, nie produkujemy każdego elementu buta w innym zakątku świata, sprowadzając je tirami pokonującymi tysiące kilometrów, zanieczyszczając spalinami środowisko.


Projektujemy w porozumieniu z naszymi pracownikami, z myślą o procesie, który jak najbardziej zmniejszy nasz udział w zanieczyszczeniu środowiska, patrzymy na produkt, klienta i miejsce-naszą planetę globalnie. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom 'Waszym i Waszych dzieci-bez kompromisów, ale dbając o ich stopy, chcemy też zadbać o ziemię, po której te stopy będą biegały jeszcze przez wiele lat.


Trendom i innym musi have’om mówimy nie, bo nasze kapcie są numer 1!


Czasem pytacie nas o nowe kolekcje, wzory, a my z uporem maniaka, odpowiadamy nasze kapcie i buciki są dobre, mamy produkt, który stworzyliśmy z szacunkiem dla 'Was, ale i dla naszej planety, nie chcemy tego zmieniać, chcemy żebyście wiedzieli, że kolejna kolekcja, wzór, model, to znak, a właściwie ślad, niechlubny, a takiego zostawiać nie chcemy.





Pandemiczny trend, czy głęboka refleksja-nowy kalendarz mody


Obecnie niemal każda z wielkich marek odzieżowych zakłada pozytywne zmiany na przestrzeni najbliższych kilku lat. Powtarzanym standardem jest zmniejszenie zużycia wody i ograniczenie emisji CO2.

Fundacja Earth Pledge, której założycielem jest Thomas Berry przytacza przerażające statystyki, które mówią, że „Co najmniej 9 tysięcy chemikaliów jest używanych do przetworzenia surowców na tekstylia, oraz 25% pestycydów używanych na świecie wykorzystywanych jest to upraw nieorganicznej bawełny. Powoduje to nie dające się odwrócić szkody dla ludzi oraz dla środowiska. 2/3 śladu węglowego odzieży i obuwia powstaje po ich zakupie”.

Aktualna sytuacja na świecie i zmiany, jakie pandemia wniosła w życie każdego z nas, przyczyniła się jednak do pozytywnych zmian, a właściwie do przyśpieszenia ich wdrażania. Wiele firm zmieniło swój kalendarz mody, oparty na sezonowości!






Wciąż jest wiele do zrobienia i choć czasem z każdej strony słyszymy „to nie ma sensu, to tylko kropla w morzu potrzebnych zmian”, chcemy być tą kroplą, choćby najmniejszą, bo wiemy, że cel jest słuszny, a efekty naszej pracy docenią przyszłe pokolenia.


Buty, kapcie w rytmie slow


Zatem złapcie z nami flow na slow i wybierajcie świadomie, a jak już wam się znudzą buty, kapcie, to dajcie im drugie życie, jeśli są w dobrym stanie przekażcie je dalej. Pamiętajcie, że wspierając polskich producentów, małe manufaktury, wspieracie przyszłość i bezpieczeństwo waszych dzieci.

Wtedy hasła wymienione na początku tego tekstu nabiorą mocy, mocy, która może zmienić świat!