Wczytuję dane...

Wpis # 7. Kapcie profilaktyczne to trafny wybór obuwia do żłobka, przedszkola, szkoły.

Dziecko zaczyna chodzić w wieku około 12 miesięcy. Jest to więc czas, kiedy zmienia się położenie środka ciężkości całego ciała. Od tej pory cały jego ciężar opiera się na bardzo ograniczonej powierzchni dwóch stóp, które do tej pory nie były poddawane praktycznie żadnemu obciążeniu. Dlatego właśnie pierwsze kilka lat życia dziecka jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju mięśni i więzadeł tworzących łuki wysklepiające stopy. Jak zagwarantować im optymalny rozwój?

 

Chodzenie boso działa świetnie jako ćwiczenie i dobrze, żeby dziecko jak najczęściej bawiło się w ten sposób w domu, na trawie czy plaży. Jednak w przedszkolu czy szkole konieczne jest noszenie właściwego obuwia.

Na co należy zwrócić uwagę przy dobieraniu kapci i butów dla naszej pociechy?

 

1.     Odpowiednia długość, szerokość i głębokość. Ważne jest, by stopa miała wystarczająco dużo miejsca na swobodny wzrost. Palce nie powinny być uciśnięte nie tylko od przodu, ale też od góry. Trzeba również pamiętać, że im młodsze dziecko, tym jego stopy szybciej rosną. Warto więc zwracać uwagę na to, czy dziecko nie wyrosło już z obecnego rozmiaru.

2.     Można również zwrócić uwagę na parametr, którym jest tęgość obuwia, który odzwierciedla szerokość stopy. Większość dzieci ma rozmiar D lub E, ale zdarzają się także mniej typowe wielkości.

3.     Kapcie powinny także dobrze trzymać się na pięcie.

4.     Cholewka powinna jednocześnie przytrzymywać nogę i nie krępować ruchu zginania.

5.     Należy również pamiętać, że obuwie powinno być wygodne od samego początku - nie należy ich kupować do “rozchodzenia”. Lepiej też unikać obuwia noszonego wcześniej przez inne dziecko.

6.     Inną istotną cechą kapcia jest surowiec, z którego wykonana jest wierzchnia część - skóra i płótno umożliwiają odpowiednie wietrzenie stopy.

7.     Wkładka powinna dobrze wchłaniać pot.

8.     Podeszwa powinna być elastyczna w każdej płaszczyźnie i zapewniać optymalną przyczepność.

Sprawdź ofertę kapci profilaktycznych Slippers Family i przekonaj się jak są dobre dla Twojego dziecka.