Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp. Jednostką chorobową, która może być potencjalną ich przyczyną jest także cukrzyca. U niektórych chorych rozwija się neuropatia - uszkodzenie nerwów, które powodują zakłócenie czucia w dłoniach i stopach, powodując częste bolesne mrowienie.
Anemia
Powoduje nie tylko wzmożone uczucie zimna, ale także często towarzyszą jej i inne objawy (nadmierne zmęczenie, bladość skóry, kołatanie serca, słabe włosy i paznokcie). Zwykle anemia atakuje kobiety, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki, niedawno rodziły, ale i niewłaściwie się odżywiają. To złożona dolegliwość, nie zawsze wystarczy banalna suplementacja żelaza. Ważne jest ustalenie przyczyny niedokrwistości, a te są różne, od banalnych (niedobór żelaza, witamin z grupy B) poprzez krwawienia wewnętrzne, skazę krwotoczną, a skończywszy na chorobie nowotworowej.

Nieprawidłowa cyrkulacja krwi