Wczytuję dane...

Ciekawostki o świętach Bożego Narodzenia, którymi zaskoczycie bliskich przy Wigilijnym Stole



1. Dzień Wigilii Bożego Narodzenia był przesuwany.

Wg tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.


2. Tradycyjne kolory świąt to zielony, czerwony i złoty.
Zieleń symbolizuje życie i odrodzenie, czerwień krew Chrystusa, a złoty bogactwo i królewskie pochodzenie.


3. W Meksyku i Wenezueli funkcjonuje specjalny zwyczaj, zwany piniata.
Zabawa, w której biorą udział głównie najmłodsi, polega na zrzuceniu i rozbiciu specjalnej kuli wypełnionej słodyczami. Uczestnicy starają się zebrać, jak najwięcej smakołyków.


4. Dlaczego karp?
Nie każdy przepada za karpiem, jednak na stole wigilijnym pojawić się musi. W sumie dlaczego? Tradycja ta narodziła się
w epoce PRL-u, czasie gdy wszystkiego brakowało. Karp był jednak rybą, która można łatwo hodować na masową skalę i wystarczy dla wszystkich.



5. Jaki film najbardziej kojarzy nam się ze świętami?
Oczywiście Kevin sam w domu! Film ten trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza komedia familijna na świecie. Zyski z jej produkcji wynoszą ponad 533 miliony dolarów!


6. W Wielkiej Brytanii wręcza siębliskim tzw. Christmas Crakers
To kartonowe rolki z niespodzianką (najczęściej papierową koroną i małym podarunkiem), przypominające kolorowe cukierki. Nazwa podarunku pochodzi od sposobu otwierania paczki – dwie osoby ciągną za dwa końce zawiniątka, które otwiera się
z trzaskiem.


7. Najdroższa choinka na świecie kosztowała ponad 11 milionów dolarów.
Została ustawiona w Emiratach Arabskich.


8. Według Księgi Rekordów Guinness'a najwyższą w historii naturalną choinką była 67-metrowa daglezja.
Została wystawiona w Centrum Handlowym Northgate w Seattle w stanie Waszyngton. Miało to miejsce już dawno temu,
bo w 1950 roku.


9. Aż 73-metry wysokości ma obecna najwyższa sztuczna choinka na świecie.
Drzewko postawiono w 2016 roku w stolicy Sri Lanki. Choinkę zdobią prawdziwe szyszki oraz ponad 600 tys. światełek LED. Kosztowała aż 110 tys. dolarów.


10. Coraz popularniejsze stają się podróże w okresie świątecznym.
Ten trend dotarł również do Polski. W 2016 roku aż 7 mln Polaków zdecydowało się na taką formę odpoczynku.Rodacy wyjeżdżali do miejscowości w Polsce (najczęściej góry) oraz za granicę.


11. Najwcześniejsze znane ozdoby choinkowe, to jabłka.
W okresie Bożego Narodzenia średniowieczni aktorzy używali właśnie tych owoców do dekoracji rajskiego drzewa (zwykle jodły) podczas misterium przedstawiającego stworzenie i upadek Adama i Ewy. Teatr średniowieczny przybliżał wydarzenia biblijne i prawdy wiary ludziom, którzy nie potrafili czytać.


12. Łamanie się opłatkiem
To zwyczaj znany w Polsce, Czechach, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i we Włoszech.


13. Zgodnie z wierzeniem o północy w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

14. Ludzie wierzą, że pocałunek pod jemiołą w święta przynosi szczęście w miłości.

15. Wigilia w języku łacińskim – “vigilia” oznacza czuwanie.

16. W Boliwii na msze wigilijną przychodzi się z kogutem, ponieważ wierzy się, że kogut jako pierwsze zwierzę obwieścił narodziny Chrystusa.

17. Józef wcale nie był stary, jak się go przedstawia. Mógł mieć około 20 lat, a Maryja 13-14 lat.

18. Maryja nie czuła bólu podczas porodu, ponieważ była wolna od grzechu pierworodnego.

19. Pierwsze sztuczne drzewka świąteczne powstały w Niemczech.
“Choinki” wytwarzano z wykorzystaniem farbowanych gęsich piór. Prawdziwe drzewka, które trafiają do sprzedaży, przed ścięciem rosną nawet przez 15 lat.


20. Święty Mikołaj w wyobrażeniu zachodnim
Jako ubrany na czerwono grubasek z prezentami, latający w zaprzęgu ciągniętym przez renifery – wywodzi się od nordyckiego boga Odyna.
Odyn, podobnie jak Mikołaj, pochodził z mroźnej północy, wysługiwał się elfami, zaś latał na ośmionogim koniu Sleipnirze. Zachodni Mikołaj również woził się na koniu – co zmieniło się dopiero w roku 1823, w chwili wydania wiersza “Noc wigilijna”, którego autor zamienił zwierzę na renifery. To nie koniec podobieństw. Mikołaj wkłada prezenty do skarpet – Odyn wkładał podarki do butów. Obaj przychodzą z wizytą 25 grudnia – czyli w Boże Narodzenie lub podczas germańskiego święta Jul, podczas którego Wikingowie przystrajali jodły, a także dekorowali domy jemiołą. Skąd te podobieństwa? Kiedy na północy Europy dominującą religią stało się chrześcijaństwo, zakazano wiary w pogańskie bóstwa. Tradycje jednak nie zniknęły, a zostały dostosowane do nowej rzeczywistości.


21. Prezenty w skarpetach
tradycja ta była kultywowana przez wieki w licznych krajach Europy. W XII-wiecznej Francji siostry zakonne odwiedzały biednych, ofiarowując im skarpety pełne orzechów i owoców – głównie mandarynek, które gdzieniegdzie na Zachodzie również stanowią ważny symbol Bożego Narodzenia.


22. Dla wielu Japończyków świąteczną tradycją jest… jedzenie kurczaków z KFC.
Skąd taki dziwny zwyczaj? Otóż w Japonii Boże Narodzenie to nadal coś stosunkowo nowego; religia chrześcijańska przez wieki była tu albo nieznana, albo zakazana. Dopiero na przełomie XIX i XX w. jej elementy, takie jak dawanie prezentów czy strojenie domów, zaczęły przenikać do japońskiej kultury – głównie ze Stanów Zjednoczonych. Japończycy nien gustowali jednak w indykach i nie hodowali ich, więc nie mieli okazji skosztowania głównego świątecznego dania Ameryki.


23. Rzekomo najwięcej związków rozpada się na dwa tygodnie przed świętami (świąteczne oszczędności na prezentach? Śmiech)

24. Jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji na świecie są biało-czerwone cukierki w kształcie pasterskiej laski.
Pierwsze słodycze tego typu wyprodukowano w XVII wieku w niemieckiej Kolonii,  aby podczas kościelnych ceremonii rozdać je dzieciom. W jakim celu? Oczywiście żeby siedziały cicho.


25. Wyliczenia UNICEFu pokazują, że Mikołaj musiałby zrobić około 842 miliony przystanków, aby zatrzymać się w domu każdego dziecka (przy założeniu, że na świecie
osób poniżej 18 roku życia jest ponad 2 miliardy). Obrócenie takiej liczby kursów w ciągu jednej nocy wymagałoby jazdy z prędkościąponad 20 miliardów metrów na sekundę między każdym kolejnym przystankiem.


26. Boże Narodzenie ma swoje początki w pogańskich świętach takich jak Saturnalia (obchodzone od 17 do 23 grudnia), Kalendy (początek stycznia) lub święta Sol Invictus (25 grudnia). Kościół sprzeciwiał się kultywowaniu tych świąt, dlatego w tych okolicach zaczęliśmy obchodzić dni narodzenia Chrystusa, choć historyczne dowody nie wskazują na taką datę urodzin Jezusa

27. Większość reniferów Mikołaja nosi męskie imiona.
Jednak samce renifera gubią poroże w okolicach świąt, dlatego mikołajowe sanie prawdopodobnie ciągną samice lub... kastraci


28. Boże Narodzenie jest oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych dopiero od 1870 roku.

29. Znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym.
Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.

30. do tradycji wigilijnej należy, aby do stołu zasiadała parzysta liczba osób.
Nieparzysta zaś ilość uczestników miała wróżyć dla jednego z nich nieszczęście. Najbardziej unikano liczby 13. Feralna 13 bierze swój początek od Ostatniej Wieczerzy, kiedy to jako 13 biesiadnik przybył Judasz Iskariota. Jeżeli ilość biesiadników była nieparzysta, wówczas w bogatszych lub szlacheckich domach zapraszano do stołu kogoś ze służby, w biedniejszych domach jakiegoś żebraka.
Do stołu zasiadano według wieku lub hierarchii. Według wieku dlatego, aby "w takiej kolejności schodzić z tego świata", a według hierarchii dlatego, gdyż osoba o najwyższej pozycji, najczęściej był to gospodarz, rozpoczynała wieczerze.



Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych,

życzy
Zespół SlippersFamily!