Ciekawostki o Polsce, o których NIE MASZ POJĘCIA
Cudze chwalicie, swego nie znacie - coś w tym jest. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, podajemy Wam kilka interesujących faktów, o których prawdopodobnie nie mieliście zielonego pojęcia.
1) Pustynie Błędowska to jedyna, naturalna pustynia w Europie.
2) Najmłodszy uczestnik programu Mam Talent miał zaledwie 3 lata, wystąpił w 7 polskiej edycji
3) Szczecińskie kino Pioner funkcjonujące od 1909 roku i jest tym samym drugim najdłużej działającym kinem na świecie.
4) Na cześć Józefa Stalina w latach 1953 – 1956 Katowice nosiły nazwę Stalinogród
5) Kamizelkę kuloodporną wymyślili Polacy – Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik
6) Najwyższą temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola – 40,2 stopnie C.
7) Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie.
8) Od 1600 do 1945 roku Polska była okupowana bądź w jakiś inny sposób walczyła o wolność skromne… 43 razy. Bez względu na to, co faktycznie i w jaki sposób policzono, jest to niemała liczba, dobrze obrazująca polskie dzieje.
9) 13,74 promila - tyle alkoholu we krwii miał 40-letni mieszkaniec okolic Nowej Dęby na Podkarpaciu. Mężczyzna nieprzytomny leżał w rowie przy drodze krajowej nr 9. Choć to niewiarygodne, to 40-latek przeżył.
10) We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski.
11) Na terenie Polski znajduje się 419 zamków pozostawionych w różnym stanie. Do najważniejszych i najbardziej popularnych z nich należy na pewno zamek krzyżacki w Malborku, na budowę którego zużyto ponad 4, 5 mln cegieł. Współcześnie zamek cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych zafascynowanych zbiorami zbroi i broni, a także popularnymi widowiskami typu światło dźwięk pozwalającymi przenieść się na chwilę w dawne czasy.
12) We Wrocławiu do 1998 roku działała nielegalna produkcja banknotów 100 $. Amerykańscy eksperci po ich analizie uznali, że są lepiej zrobione niż oryginalne.
13) Polska przez cały XX wiek tylko raz wypowiedziała wojnę - Japonii. Informacja o stanie wojny z Japonią znalazła się w Dzienniku Ustaw RP z 20 grudnia 1941 r.: „Na podstawie art. 12, lit. f) ustawy konstytucyjnej stanowię na wniosek Rady Ministrów, że Rzeczpospolita Polska znajduje się począwszy od dnia 11 grudnia 1941 r., w stanie wojny z Imperium Japońskim”. Japonia jednak nie przyjęła wojny wypowiedzianej przez Rząd RP na uchodźstwie. Co ciekawe, z formalnego punktu widzenia wojna polsko-japońska trwała wyjątkowo długo, bo aż do 1957 roku. Była to prawdopodobnie najdłuższa wojna, podczas której nie doszło do ani jednego starcia
14) Józef Piłsudski maskował wąsami braki w uzębieniu. W 1887 Piłsudski, przebywający w tym czasie w więzieniu w Irkucku, został uderzony kolbą karabinu przez strażnika i stracił dwa przednie zęby. Mimo że zarówno w latach 20., jak i 30. duże sumiaste wąsy były zdecydowanie passé, marszałek nosił je do końca życia.
15) Firmę Max Factor założył Polak, Maksymilian Faktorowicz.
16) Kanał Fashion TV stworzył Polak, Michel Adam Lisowski.
17) Polska jest największym eksporterem bursztynu na świecie.
18) Polskę reprezentuje największa liczba bohaterów, którzy ratowali Żydów (około 450 000) podczas Holokaustu.
19) Polska jest jednym z nielicznych państw na świecie, w którym zachował się zwyczaj powitania, polegający na tym, że Panowie całują dłoń kobiety.
20) Akcja #KiedyMyŻyjemy ma na celu promowanie właściwego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Wiele osób śpiewa bowiem "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Jest to błąd, gdyż słowa oficjalnej wersji brzmią "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".
21) Warszawa po angielsku to Warsaw, czyli w dosłownym tłumaczeniu "widziała wojnę". To określenie jest o tyle trafne, że po upadku powstania warszawskiego i dalszych działaniach wojennych 85 proc. budynków stolicy leżało w gruzach.
22) Radom leży w województwie mazowieckim. Okazuje się, że to niewielkie polskie miasto ma powierzchnię większą niż stolica Francji, mimo że na jego terenie mieszka 10 razy mniej ludzi. Powierzchnia Radomia to 111,8 km², natomiast Paryża 105,4 km².
23) Okazuje się, że wyprodukowanie jednego grosza wcale nie jest warte grosz. Szacuje się, że na wybicie jednej monety potrzeba od pięciu do ośmiu groszy.
24) Według niektórych naukowców półwysep Helski może zniknąć. W ciągu od kilkudziesięciu do kilkuset lat połączy się z resztą kraju.
25) Argentyna to jedyny kraj na świecie, gdzie co roku, 8 czerwca obchodzi się Dzień Polaka. "Día del Colono Polaco", czyli Dzień Polskiego Osadnika został ustanowiony w 1995 roku. To święto narodowe, które upamiętnia przybycie pierwszych Polaków do Argentyny. Wydarzenie to datuje się na początek czerwca 1897 roku.