Wczytuję dane...

Jak zapobiegać płaskostopiu

Stopa z prawidłowo ustawionymi kośćmi ma prawidłowo ukształtowane fizjologiczne sklepienia, dzięki czemu nie dotyka ona podłoża całą swoją powierzchnią, a jedynie jej częścią - przednią stroną oraz zewnętrzną krawędzią i piętą, a pozostała unosi się nad ziemią. Widać to dokładnie na przykładzie śladów odbitych mokrymi stopami na suchej powierzchni. Jeżeli sklepienia są obniżone lub występuje całkowity ich zanik, możemy mówić o płaskostopiu. To patologiczne ustawienie kości, w ktorym tworzą one linię prostą.

Jak zapobiec płaskostopiu?

  • Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Zbyt duża masa może wywierać na łuki stopy nadmierny nacisk, prowadzący bezpośrednio do ich zmniejszenia a w końcu do całkowitego spłaszczenia.

  • Unikaj zbyt długiego stania z dużym obciążeniem - może to być ciężka torba z zakupami, czy plecak przeładowany książkami np. podczas oczekiwania na przystanku na autobus.
  • W zdrowym ciele zdrowy duch. Najlepiej uprawiać sporty w których mocno pracują kończyny dolne, a zwłaszcza stopy (piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, narciarstwo, pływanie itp.)

  • Pozwalaj dziecku często swobodnie fikać i wierzgać nóżkami

  • Nie zakładajmy maluchowi ciasnych pajacyków ściskających paluszki i stopy

  • Łaskocz bose stópki. To prowokuje dziecko do podkurczania do wewnątrz paluszków, dzięki czemu pracują mięśnie, które potem rzeźbią właściwie stopę (dzieci lubią mieć gołe nóżki i bawić się nimi z mamą)

  • Nie przyspieszaj nauki chodzenia, nie stawiajmy dziecka zanim ono samo nie zacznie tego robić, nie wkładajmy do chodzika. Niech po prostu samo dorośnie do samodzielnego chodzenia

  • Od pierwszych kroczków wybieraj dziecku obuwie z usztywnianą piętą, sięgające powyżej kostki. Najlepiej niech to będą buty nowe, bo używane są już wymodelowane przez stopę poprzedniego właściciela i narzucają jego sposób chodzenia. Nasze dziecko może przejąć złe nawyki poprzednika. Zdrowe obuwie ma także szerokie noski, pozwalające na prawidłowy, wachlarzowy układ palców - zapobiega to halluksom i innym zwyrodnieniom. Buty takie oferuje nasza marka - numer jeden wśród świadomych i dbających o zdrowie swoich pociech rodziców. >ZOBACZ BUCIKI PROFILAKTYCZNE<

  • Podczas jazdy na rowerku, niech wysokość siodełka zmusza dziecko do naciskania na pedały palcami - to wzmacnia mięśnie stopy. 

Najlepsze ćwiczenia na płaskostopie:
(https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/dolegliwoscichoroby/w-trosce-o-zdrowe-stopy-cwiczenia-na-plaskostopie/mey1np7)


1. Leżąc na plecach staramy się jak najgłośniej bić brawo naszymi stopami.

2. Leżąc na plecach trzymamy stopami woreczki z grochem i wykonujemy rowerek

3. Siedząc na podłodze podpieramy się o ścianę i wyobrażamy sobie, że spody naszych stóp są lusterkami – przeglądamy się na zmianę raz w jednej raz w drugiej.

4. W jedna z naszych stóp wkładamy jeden koniec szarfy, w drugą drugi koniec. Teraz obiema stopami ciągniemy szarfę w przeciwnych kierunkach starając się jej nie wypuścić.

5. 
Zdejmujemy skarpetki stopami - bez pomocy rąk


6. Stojąc wkładamy w jedną z naszych stóp wypełniony grochem woreczek. Podrzucamy go jak najwyżej potrafimy a następnie staramy się go złapać w dłonie.

7. Leżąc na plecach uginamy nogi w kolanach a następnie wkładamy w stopu chusteczki. Podnosimy do góry prostując w kolanie raz jedną raz drugą nogę. 

8. Stojąc raz po raz wspinamy się na palce

9. Codziennie przez 5 minut chodzimy na palcach.