Wczytuję dane...

Szpilki są PASSE!

Ból pleców, miednicy, kostek, skurcze łydek, halluksy, żylaki, obtarcia - można tak wymieniać jeszcze długo. I pomyśleć, że my - kobiety, fundujemy sobie takie katusze na własne życzenie... Mowa o wysokich obcasach, symbolu kobiecości. Wzięliśmy ten popularny model obuwia pod lupę.

Zacznijmy od historii szpilek. Pierwsze pojawiły się na początku XVI wieku, nie mając na celu dodania użytkownikowi wzrostu - były wykorzystywane przez mężczyzn dla ułatwienia utrzymania nóg w strzemionach podczas jazdy konnej. Dopiero później doceniono ich walory estetyczne i ze strzemion powędrowały na salony. Na uwaga - męskich nogach, ponieważ dodatkiem kobiecej garderoby stały się kilkadziesiąt lat później. 14 letnia Katarzyna Medycejska przed ślubem z księciem Orleanu zamówiła sobie upragnione obcasy u weneckiego szewca, by w ten sposób dodać sobie kilka centymetrów wzrostu i wyglądać bardziej dostojnie. Moda na szpilki rozwinęła się następnie wśród weneckich prostytutek. Obcasy zaczęły się pojawiać wśród wyższych sfer społecznych, mierząc zaledwie 2-4cm, a podczas Rewolucji Francuskiej były omijane szerokim łukiem, były powiem oznaką przynależności do burżuazji, co skutkować mogło ścięciem głowy. Rozkwit mody na szpilki nastąpił w XX w., wtedy także zaczęto regularnie go wysmuklać.

"Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają" - powiedziała kiedyś Marylin Monroe"

Ciężko się w tym nie zgodzić. Dodają wzrostu, prosują sylwetkę, uwydatniają pośladki, zmuszają do kołyszącego się, uwodzicielskiego sposobu poruszania. Stukot kobietych obcasów w biurach miał ukryty podtekst - teraz to kobiety wkroczyły na terytorium zarezerwowane dla mężczyzn. Stały się symbolem niezależności i siły.

Czytaj więcej: https://polskatimes.pl/i-szewc-stworzyl-szpilki-z-konia-na-salony-czyli-historia-obcasa/ar/726951


Minusy chodzenia w szpilkach


Według badań, noszenie obcasów przez dłuższy czas powoduje zgrubienie i usztywnienie ścięgna Ahillesa i skrócenie włókien mięśniowych łydki nawet o 13%.  Chodzenie w obcasach wyższych niż 7,5 cm powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Skutkuje to nieprzyjemnymi dolegliwościami, a czasami trwałymi urazami. Obcasy powodują obniżenie się łuku stopy, nieprawidłowe zmiany w ustawieniu kości i ścięgien w stostunku do siebie. Wąskie noski nie pozwalają na ruch palców, powodują rozwijanie się palucha koślawego oraz sprzyjają innym deformacjom palców, przyczyniają sięteż do wrastania paznokci. Zbyt szczupły nosek buta ciskając palce, wywołuje twardnienia skóry, tzw. modzele, a nawet zaburzenia ukrwienia palców. Nie wspominamy nawet o możliwości kontuzji w tak chybotliwym obuwiu

Z dwojga złego lepsze jest obuwie typu koturn - w takich butach stopa ma bardziej anatomiczne ułożenie.  Jednak podeszwa, która się nie zgina powoduje, że stopa raczej przesuwa się równolegle do podłoża,  zmienia się chód - co może narażać na kontuzje spowodowane nienaturalnym sposobem chodzenia.



Czy są "bezpieczne obcasy"?

Naukowcy z Londynu opracowali wzór na optymalną wysokość obcasów, by były one bezpieczne: h = Q (12 + 3s / 8),

gdzie:

h – maksymalna wysokość obcasa,

s – rozmiar stopy (damska numeracja angielska).

Optymalna wysokość „zdrowego” obcasa to 2,5-4 cm

Jakie obuwie jest zdrowe?

Biorąc pod uwagę skalę minusów noszenia tego typu obuwia, proponujemy wam o nich zapomnieć - korzystać wyłącznie okazjonalnie. Nie trzeba nosić szpilek, by być sexi!  Z noszenia obcasów zrezygnowały już m.in. Uma Thurman, Cara Delevigne, Kirsten Stewart, Elisabeth Olsen i Diane Kruger. Jennifer Lawrence nazywa je wprost szatańskimi butami, a Tina Fey – jedną z „klątw związanych z byciem kobietą”. Modę na płaskie i wygodne buty lansuje nawet cesarz mody – Karl Lagerfeld. Nowy trend chwalą specjaliści. Jakie powinno być zdrowe obuwie? Na płaskiej, elastycznej podeszwie. Wykonane ze skóry lub materiału przewiewnego, z czubkiem pozwalającym na prawidłowy rozstaw palców. 


Kolekcja Forget Me Not od Slippers Family

Dla nas kazda kobieta jest piękna - wyższa, niższa, na obcasach lub boso - najważniejsze jest dla nas Wasze zdrowie i komfort.

Dlatego we współpracy z polską marką A Little Glamour stworzyliśmy niesamowitą kolekcję obuwia w r. 35-41, zapewniające komfort uzytkowania nawet przez wiele godzin.

Buty FORGET ME NOT wykonane są z ekoskóry, środek wyłożony jest naturalną skórą - nie ma mowy o odparzeniach i otarciach, towarzyszącym obuwiu na wysokim obcasie. W szerokiej gamie kolorystycznej - stonowanej jak i w stylu "shine", zgodnie z obecnie panującymi trendami.

Pasują do wielu stylizacji, można śmiało wkomponować je w roboczy outfit, a wieczorem dzięki kilku dodatkom przemienią się w idealne buty na imprezę - koniec z obolałymi stopami! :) >ZOBACZ KOLEKCJĘ<