Wczytuję dane...

Jak zorganizować Święta Bożego Narodzenia?



Zostały dwa tygodnie do Świąt Bożego Narodzenia. Najgorszy błąd jaki można popełnić
w organizacji Świąt? Obudzić się zbyt późno z milionem niezałatawionych rzeczy.
Efekt? Zamiast magicznej atmosfery jest stres, nerwowa atmosfera i kłótnie.

Pamiętacie, jak magiczne były dla nas Święta, gdy byliśmy dziećmi? A wiecie, dlaczego? Bo Święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnymi rzeczami. Mieliśmy czas, by bez pośpiechu patrzeć przez okno na padający śnieg. Uwielbialiśmy ubierać choinkę, jeść przygotowane przez kogoś świąteczne smakołyki i leżeć całymi dniami zawinięci w koc, oglądając telewizję. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że zjedzony przez nas kawałek ciasta to czyjeś godziny spędzone w sklepie, w gorączkowym poszukiwaniu produktów. Zawieszane przez nas ozdoby na choince to czyiś czas i wydane pieniądze. Że Święta mają też swoje "ciemne strony", które odkryjemy za parę lat - na przykład stosy naczyń do pozmywania po Wigilijnej wieczerzy. Z biegiem czasu zdążyliśmy zauważyć, że świąteczna atmosfera to praca członków rodziny, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. To ciężkie przygotowania do przedstawienia pt. Święta. Ale można sobie te przygotowania umilić, zaczynając je odpowiednio wcześniej. Dzięki temu znajdziemy czas na napicie się herbaty i podziwianie płatków śniegu za oknem, co pozwoli nam choć na chwilę poczuć się jak wtedy, gdy byliśmy mali... :)

PREZENTY
Zazwyczaj odkładamy to na ostatnią chwilę, przez co:
- nie mamy czasu zorientować się, co komu jest potrzebne → nietrafione prezenty
- nie mamy czasu, by porównać ceny → stracone pieniądze
- kupujemy w przeludnionych galeriach handlowych → stracony czas + nasze ciśnienie sięga zenitu

Co robić?
LISTA - ludzi których chcesz obdarować i kwotę, jaką chcesz na to przeznaczyć. To ważne, by nie okazało się nagle, że drugiej połowie osób musisz kupić "cokolwiek", bo z tą pierwszą zaszalałaś, więc albo narazisz się na krzywe spojrzenia ludzi otwierających swoje prezenty i patrzących z zazdrością na prezenty innych, albo nie będziesz jadła przez następny miesiąc :) Zastanów się, co tak naprawde im się przyda, co lubią. Warto sporo przed Swiętami ukradkiem wpleść w rozmowę takie pytania. Następnie porównaj ceny w internecie - będziesz wiedzieć, gdzie ten sam produkt jest czasami nawet 30% tańszy, a jeśli zdecydujesz się na zakupy przez internet, być może uda ci się obdarować całą rodzinę prezentami nie wychodząc z domu - kurier przywiezie prezenty do domu, unikniesz ścisku w sklepie pełnym ludzi ogarniętych świąteczną gorączką, a dostawa przy większej kwocie zamówienia prawdopodobnie będzie darmowa - jak u nas :) >>>KLIK<<< A na przyszłość - warto prezenty kupować np. w Black Friday, a nawet w lato. Wiemy, że mało komu w głowie prezenty, gdy na dworze +30C, ale w zależności od produktu wybranego na prezent, warto go kupić podczas sezonowych wyprzedaży.

ZAKUPY
Warto zastanowić się minimum 2 tygodnie przed Świętami, co mamy zamiar podać na wigilijnym stole. Stwórzcie menu, a następnie listę produktów. Rzeczy, które szybko się nie psują - jajka, olej, mąka, przyprawy, niektóre warzywa, napoje, kawa itp.- podkreślcie np. na czerwono i kupcie dużo wcześniej. Im więcej rzeczy do kupienia na raz, tym większa szansa, że o czymś zapomnimy. Warto pomyśleć o zakupach internetowych, tak jak w przypadku prezentów - produkty dostarczone do domu, oszczędność czasu i sił - a czeka nas przecież sprzątanie :)

SPRZĄTANIE
Zrób listę rzeczy do zrobienia i podziel zadania między domowników - to naprawdę pomaga. Generalne porządki warto zrobić już 2-3 tygodnie przed Świętami. Można wtedy spokojnie umyć okna, wyprać dywany, zrobić porządek w szafkach, odkamienić zlew/toaletę, powyrzucać zbędne szpargały - by dzień przed świętami wystarczyło przetrzeć kurze i ewentualnie uruchomić odkurzacz. 3 tygodnie to odpowiednia ilość czasu, by codziennie zająć się jedną rzeczą i nie czuć presji, jakby za chwilę miała do nas wpaść Perfekcyjna Pani Domu ze swoją białą rękawiczką :D

KARTKI ŚWIĄTECZNE
To ginąca już tradycja, a szkoda - miło jest dostać kartkę ze świadomością, że ktoś poświęcił czas, by ją odręcznie napisać, zaadresować i wysłać. Naszym zdaniem cieszy bardziej, niż napisany w parę sekund sms, zazwyczaj taki sam do wszystkich kontaktów. Pomyśl o tym 2 tygodnie przed Świętami. Zrób listę ludzi, upewnij się, że masz wszystkie adresy i odpowiednio wcześnie wyślij - chyba każdy zna realia działania Poczty Polskiej w świątecznym okresie.

GOTOWANIE
Tydzień przed Wigilią przygotuj harmonogram, w którym zaznaczysz, jakie potrawy zrobisz danego dnia. Unikniesz niepotrzebnego chaosu, przypalonych potraw i kuchni wyglądającej, jakby przeszła przez nią trąba powietrzna. I pamiętaj - nawet, jeśli to Ty przygotowujesz Święta, nie musisz robić tego sama. W porządku jest, by odezwać się do członków rodziny miesiąc przed i ustalić, by każdy z nich przygotował jedną rzecz, choćby miał to być kompot. Tu chodzi o poświęcony czas i odciążenie gospodarza, nie o pieniądze. Nie musisz też wszystkiego robić sama - jesli znasz sprawdzone firmy np. gotowych, smacznych śledzi, barszczu czy uszek, zaopatrz się w nie. Pamiętaj - Święta powinny być czasem relaksu i przyjemności,  a nie sprawdzaniem twoich umiejętności kulinarnych. Jesteś w gronie rodziny, nie w programie Master Chef. :) I koniecznie doceń zamrażarkę - dzięki niej pewne rzeczy możesz zrobić nawet 2 miesiące przed, jeśli najdzie Cię ochota, lub po prostu znalazłaś mega promocję na produkty do przygotowania, a gdy nadejdą Święta wystarczy wyjąć danie z zamrażarki i podgrzać.

ZMYWANIE
Tutaj opcje są dwie - zagoń męża i dzieci do zmywania lub poproś Świętego Mikołaja o zmywarkę :-D

Warto skorzystać z gotowych list, które wystarczy uzupełnić i odhaczyć. Naszym zdaniem świetne są te, przygotowane przez blogerkę Niebałagankę, do ściągnięcia >>>TUTAJ<<<

Niech moc Świąt będzie z Wami!
Zespół Slippers Family