Wczytuję dane...

Ciekawostki o dzieciach

Niemowlęta znacznie różnią się od nas - nie tylko wielkością, ale zdolnościami, których my nie posiadamy a nawet ... ilością kości.

1) NAJMNIEJSZE NIEMOWLĘ ŚWIATA: Emilia Grabarczyk - tak nazywa się prawdopodobnie najmniejszy noworodek na świecie, który przeżył. Przy przyjściu na świat we wschodnich Niemczech mierzyła 22 cm. Była skrajnym wcześniakiem, urodzila się w zaledwie 25 tyg. ciąży. Ważyła ... 220 gram. Jej stópka była wielkości paznokcia.


2) NAJWIĘKSZE NIEMOWLĘ ŚWIATA: 
Rekordowe niemowlę przyszło na świat w 2016 r. w Australii. Jego matką jest ważąca wtedy 250 kg kobieta. Przez ogromną otyłość "maluch" urodził się dzięki cesarskiemu cięciu. Ważył ... 18kg!


3) KOLOR OCZU: 
Większość dzieci rodzi się z błękitnymi lub granatowymi oczami. Z czasem oczy zmieniają kolor. Ma to związek z ilością melaniny w melanocytach rozproszonych w zrębie tęczówki. Brązowe tęczówki mają do 40% więcej melaniny niż niebieskie. Produkcja melaniny u białych dzieci zaczyna się zwykle kilka tygodni lub miesięcy po urodze­niu - wtedy, gdy do oczu dziecka dociera światło. To dlatego kolor tęczówek tak zmienia się w przedszkolu. Niektóre organizacje zajmujące się poszukiwaniem zaginionych w ogóle nie uwzględniają koloru oczu w rysopisie, jeśli dziecko nie ukończyło piątego roku życia!


4) ILOŚĆ KOŚCI: 
Dziecko ma więcej kości niż człowiek dorosły. Szacuje się, że noworodek ma 270 kości, nastolatek posiada ich 356, natomiast dorosły już tylko 206. U ludzi starszych  w wyniku zrastania się kości czaszki, liczba ta możezmniejszyć dię do 200. Szkielet dzieci liczy tyle kości ze względu na dużą ilość punktów kostnienia, które łączą ze sobą poszczególne kości. Czaszka dziecka składa się z trzech kości, dzięki czemu jest elastyczna i daje możlieość przeciśnięcia się przez wąski kanał rodny. Z czasem kości się zrastają.

5) NIEMOWLĘ POTRAFI SSAĆ, POŁYKAĆ I ODDYCHAĆ JEDNOCZEŚNIE

6) NIEMOWLĘ MA ŻOŁĄDEK WIELKOŚCI ORZECHA LASKOWEGO

7) NIEMOWLĘ RODZI SIĘ Z UMIEJĘTNOŚCIĄ PŁYWANIA I WSTRZYMYWANIA ODDECHU, Z CZASEM ODRUCH TEN ZANIKA

8) NIE PŁACZĄ - wszeszczą, piszczą, krzyczą, ale nie uronią ani łezki do ok. 3 tyg. życia.

9) NOWORODEK WIDZI CZARNY, BIAŁY I SZARY. JEST TEŻ KRÓTKOWIDZEM - JEGO WZROK SIĘGA OK 15-30 CM. WSZYSTKIE KOLORY WIDZI OK. 3 TYG. ŻYCIA

10) DZIECI UCZĄ SIĘ INTONACJI SWOJEGO OJCZYSTEGO JĘZYKA JUŻ W ŁONIE MAMY

11) W CIĄGU PIERWSZEGO ROKU ŻYCIA NIEMOWLĘ ZUŻYWA ŚREDNIO 2.7 TYS. PIELUSZEK Śmiech

12) NIEMOWLĘ MA 30 TYS. KUBKÓW SMAKOWYCH - 3 RAZY WIĘCEJ NIŻ DOROSŁYCzy jesteście szczęśliwymi rodzicami Maluszków? Podzielcie się z nami ciekawostkami o nich! Uśmiech

Slippersfamily.com