Płaskostopie a koślawość kolan
Stopa z prawidłowo ustawionymi kośćmi ma prawidłowo ukształtowane fizjologiczne sklepienia, dzięki czemu nie dotyka ona podłoża całą swoją powierzchnią, a jedynie jej częścią - przednią stroną oraz zewnętrzną krawędzią i piętą, a pozostała unosi się nad ziemią. Widać to dokładnie na przykładzie śladów odbitych mokrymi stopami na suchej powierzchni. Jeżeli sklepienia są obniżone lub występuje całkowity ich zanik, możemy mówić o płaskostopiu. To patologiczne ustawienie kości, w ktorym tworzą one linię prostą.
Stopy spełniają w naszym życiu bardzo ważną funkcję - są fundamentem całego naszego ciała. Jakiekolwiek ich deformacje rzutują na stan całej naszej sylwetki. Płaskostopie może skutkować skrzywieniami kręgosłupa a w związku z tym jego bólami, a także bólami i obrzękami stóp, bólami kolan, łydek, stawów, bioder. Człowiek dotknięty płaskostopiem ma problemy z chodzeniem - ta deformacja oddziałowuje przecież na całą naszą sylwetkę poprzez zmianę środka ciężkości, jego chód jest więc niepewny, chybotliwy, ociężały, człowiek szybciej się męczy. Nieleczone płaskostopie może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi torebek i więzadeł stawowych stopy, a w konsekencji powodować ich obrzęk i bolesność, które znacznie utrudniają stanie i chodzenie.
RODZAJE PŁASKOSTOPIA
PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE
przejawia się obniżeniem łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy; może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł.
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE
polega na obniżeniu łuku poprzecznego przedniego stopy; może być przyczyną paluchów koślawych, czyli halluksów a także modzeli, czyli nadmiernie zrogowaciałego naskórka, które ma charakter przewlekły. Najczęściej występują one pod II i III główką kości śródstopia na stronie podeszwowej stopy. Przy tworzeniu modzeli może występować również atrofia, a więc zanik tkanki tłuszczowej w tych miejscach. W wyniku tego przede wszystkim główki kości nie mają odpowiedniej warstwy ochronnej podczas uderzania o podłoże w trakcje chodzenia, co przejawia się bólem.
Istotnym jest, iż do ok. 3,5 roku życia nie można stwierdzić płaskostopia, gdyż fizjonomia dziecięcych stópek, charakteryzująca się wiotkimi więzadłami oraz grubą poduszeczką tłuszczową sprawia, że stopy wydają się płaskie. To całkiem normalne, dopiero w toku rozwoju, podczas chodzenia stopa zaczyna nabierać "dorosłych kształtów".
Płaskostopie a koślawość kolan
Płaskostopie jest jednym z wielu czynników mogących powodować koślawość kolan. To deformacja charakteryzująca się ustawieniem nóg przypominającym literę "X", gdzie kolana stykają się ze sobą, a jednocześnie kostki są od siebie oddalone o kilka centrymetrów. W przypadku podejrzenia koślawości (oddalenie się od siebie kostek na dł. ok. 5 cm.) najlepiej zgłosić się do specjalisty, ponieważ nikt nie ma idealnego ustawienia nóg i są pewne "granice", w których koślawość może występować. Lekarz dokonuje diagnozy przedmiotowej, czasami zleca wykonanie RTG, rzadziej USG. Koślawość powinna zaniknąć do 10 roku życia. W innym wypadku lekarz może zalecić noszenie przez dziecko specjalnej szyny lub aparatu ortopedycznego. Jeśli to także okaże się bezskuteczne, można przeprowadzić operację, polegającą na przecięciu kości i ustawieniu jej odłamów w prawidłowym położeniu. Deformacja ta - jak w przypadku płaskostopia - powoduje szybsze męczenie się - dziecko ze stwierdzoną koślawością powinno unikać długiego stania, marszu a także jazdy na rolkach, łyżwach czy nartach. Niewskazane jest siedzenie na klęczkach, w której to pozycji pięty kierują się na zewnątrz. Tak jak w przypadku płaskostopia,chód charakteryzuje się chwiejnym, niezgrabnym, niepewnym krokiem spowodowanym osłabieniem wiązadeł oraz niestabilnością stawów.
Co robić w przypadku koślawości?
Wskazane jest siedzenie po turecku, a także pływanie, jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, gimnastyka korekcyjna. Ćwiczenia nie powinny obciążać stawów kolanowych, które są nadwyrężane przez charakterystyczne ułożenie nóg. Ważna jest też dieta odpowiednia dla prawidłowego rozwoju kości, stawów i wiązadeł, należy wprowadzać do jadłospisu produkty bogate w wit. D, wapń, czy minerały.
Co robić w przypadku płaskostopia?
Nieprzecenione są ćwiczenia, a także chodzenie po różnego rodzaju powierzchniach, trawie, piasku, kamykach.
Zmusza to mięśnie i stopy do pracy. Czynności takie powinny być wykonywane jak najwcześniej, gdyż stopa dziecka jest na tyle elastyczna, że łatwiej jest przywrócić jej prawidłowe położenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - ćwiczenia, a także noszenie butów profilaktycznych (nie mylić z ortopedycznymi) zapobiegających powstawaniu wyżej wymienionych deformacji.
Czym jest obcas Thomasa?
To specjalnie wyprofilowany obcas, w tym przypadku z tzw. supinacją - ma za zadanie odciążyć wewnętrzną stronę stóp dziecka, ulegającą nadmiernemu obciążeniu. Zapobiega i leczy obie deformacje. Dzieje się to dzięki podwyższeniu wewnętrznej strony obcasa. Dodatkowo stosować można wkładki profilaktyczne z poduszeczką po wewnętrznej stronie. Ważny jest także sztywny, wysoki zapiętek, stabilizujący kostkę i zapobiegający opadaniu stóp do środka. W związku z możliwością występowania halluksów, będących następstwem płaskostopia, nie należy krępować ruchów palców ciasnymi butami, paluszki muszą mieć miejsce na swobodne poruszanie - obowiązkowy jest szeroki, wysoki nosek.
Gdzie kupić buty profilaktyczne?
Wszystkie te cechy posiadają buty profilaktyczne SlippersFamily. Poświadcza to przyznany im certyfikat Zdrowej Stopy, wyróżniający obuwie zabezpieczające prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dziecka. Obuwie dla dzieci ze znakiem Zdrowej Stopy jest wykonane prawidłowo pod względem konstrukcyjnym, technologicznym i materiałowym oraz estetycznie wykonane. Jesteśmy polskim producentem i wyłącznym dystrybutorem marki SlippersFamily, obuwie produkowane jest w Polsce, a nasze produkty dostępne są w USA, Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Belgii, Holandii, Luxemburgu, na Słowacji i na Węgrzech. Najważniejsze dla nas jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, dlatego wierzymy, że lepiej jest ZAPOBIEGAĆ, niż LECZYĆ. Tworzymy niebanalne profilaktyczne buty łączące design z wygodą i ich podstawową funkcją. Profilaktyka i dbanie o zdrowie nie musi być nudne. Nie wierzycie?
Red. Klara Nowacka