Wczytuję dane...

Zabawy w chłodne dni

Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują jasno: polskie mamy w ciągu dnia mają dla swoich dzieci zaledwie 67 minut. Statystyczny ojciec zaś poświęca dziecku jedynie 40 minut - a według brytyjskich naukowców - 40 sekund nieprzerwanej uwagi! Statystyki obejmują także weekendy, a więc w tygodniu wyniki są jeszcze gorsze.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna dla dziecka jest poświęcona mu uwaga. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jeśli maluch jej nie ma - próbuje zwrócić na siebie uwagę np. niegrzecznym zachowaniem. Brak więzi między rodzicami a dzieckiem rzutuje na całe jego życie - problem nałogów u nastolatków nie występuje jedynie w typowo przez nas rozumianych "patologicznych rodzinach". Wynika on właśnie z braku zainteresowania po stronie rodziców. Nawet najbogatszy nastolatek może się borykać z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, pchającymi go ku nałogom, jeśli rodzice więcej czasu spędzają z telefonem lub laptopem niż z własnym dzieckiem.

Podajemy Wam kilka pomysłów na ciekawe spędzenie czasu w domu, i to uwaga - 
bez użycia telewizora, komórki, tableta i innych elektronicznych gadżetów, bez których w dzisiejszych czasach dzieci niestety nie wyobrażają sobie życia. Mrugnięcie


1. Lepienie – Dzieci uwielbiają lepić. Plastelina, modelina, magiczny piasek kinetyczny – wygląda jak wiecznie mokry piasek, a zachowuje jak modelina – można bez problemu robić
w nim babki 
i nawet w ulewne dni poczuć namiastkę nadmorskiej plaży. Minusem jest dość wysoka cena i fakt, że jest to sypiąca się masa, więc nieciężko wdeptać ją np. w dywan. Proponujemy zrobić samemu masę solną, z której można tworzyć rozmaite rzeczy a potem wysuszyć i pomalować farbkami. Kto powiedział, że nie można w lecie robić figurek
i zawieszek świątecznych?


2. Tworzenie domku dla lalek
lub domku dla dziecka z kartonu – wystarczy spory karton po sprzętach rtv/agd, nożyczki, farby/flamastry/kredki i odrobina fantazji.

3. Jeśli macie w domu kasztany, możecie stworzyć dobrze wam znane z czasów szkolnych ludziki z kasztanów
i zapałek/wykałaczek.

4. Gniotek – do pustego balona za pomocą lejka wsypcie mąkę, zwiążcie balon i utnijcie końcówkę. Poproście dziecko, aby dokończyło prace własnoręcznie namalowaną buźką.Możecie dokleić włosy z nici, ręce ze sznurków itp.

5. Jeśli wasze dzieci mają bujną wyobraźnie, możecie wziąć kartkę, długopis i wymyśleć własną bajkę, a potem stworzyć do niej ilustracje.

6. Uwielbiana przez małych i dorosłych zabawa w kalambury – możecie bez słów udawać postacie, zwierzęta, druga osoba próbuje zgadnąć, co próbujecie jej przekazać – porządna dawka śmiechu gwarantowana.

7. Zabawa w chowanego – chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, na czym polega. Jedynym problemem jest znalezienie kreatywnej kryjówki dla rodzica – w szczególności, gdy do zabawy mamy do dyspozycji niewielki metraż. Śmiech

8. Zabawa ciepło-zimno – chowamy przedmiot a następnie kierujemy drugą osobę aby ją znalazła za pomocą słów ciepło/zimno/cieplej/zimniej/gorąco itp. w zależności od tego, czy osoba przybliża się do przedmiotu (ciepło) czy oddala (zimno).

9. Zabawa w orkiestrę – przyda się wszystko, co znajduje się w domu i przy uderzeniu daje ciekawy dźwięk – wszelkie garnki, miski, puszki, butelki. Uderzać możecie rękoma lub kuchennymi drewnianymi łychami. Ma być głośno!

10. Robienie kukiełek – chyba każdy w domu ma pojedyncze skarpetki, których kompani zniknęli w niewiadomych okolicznościach – idealnie nadadzą się na podstawę do zrobienia kukiełek. Wystarczy doszyć guziki, włosy ze sznurków itp. Scenę możecie stworzyć z większego kartonu.

11. Robienie stempelków z ziemniaków – wystarczy przeciąć ziemniaka na pół a następnie tak wyciąć płaską część, aby po odciśnięciu jej w farbie a następnie na kartce dała pożądany obraz.

12. Pobawcie się w kuchni – upieczcie razem ciasto, babeczki, stwórzcie zdrowe przekąski z owoców (np. w formie koreczków).

13. Gry planszowe, gra w karty. Stare, dobre sposoby spędzania wolnego czasu. Uczą i bawią, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. Chińczyk, Scrabble, a może gra w Państwa-Miasta?

A Wy jak spędzacie czas podczas deszczowych dni? Czekamy na Wasze propozycje. Uśmiech
Klara Nowacka, Slippersfamily.com