Zazdrość o młodsze rodzeństwo
Jest to często spotykane zjawisko, na szczęście zazwyczaj przejściowe. Najbardziej widoczne jest w sytuacji, gdy jedynak zostaje postawiony w roli starszego brata czy starszej siostry. Wcześniej uwaga rodziców jaki i gości przy odwiedzinach była skupiana tylko na nim. Od teraz musi dzielić się uwagą ludzi z młodszym rodzeństwem.
Jak objawia się zazdrość między rodzeństwem?
Dzieci reagują na to różnie w zależności od charakteru – jedne odreagowują stres złością i niegrzecznym zachowaniem, inne na odwrót – zamykają się w sobie, jeszcze inne zaczynają zachowywać się jak mniejsze, niezdarne, by w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Takie zachowanie u dziecka może pojawić się nawet wtedy, gdy rodzice postarali się mu dokładnie wytłumaczyć, z czym będzie wiązać się pojawienie nowego członka rodziny, a dziecko wcześniej było entuzjastycznie nastawione do czekającej go nowej sytuacji.
Jak reagować na przejawy zazdrości pomiędzy dziećmi?
Pamiętajcie, że zazdrość to nic innego, jak walka pomiędzy dziećmi o Waszą uwagę oraz ich obawy, że od momentu pojawienia się nowego członka rodziny, nię będą już tak samo mocno kochane. Aby więc wyeliminować u nich nietypowe zachowania, wystarczy po prostu udawadniać im na każdym kroku, że dalej są tak samo ważne, potrzebne i otoczone miłością.
Przedstawiamy Wam krótką listę zachowań, dzięki którym dzieci łatwiej oswoją się z nową sytuacją w ich życiu.
1. Nie zapominajcie o starszym rodzeństwie.
Postarajcie się tak zorganizować czas, aby starsze dziecko miało np. godzinę z mamą czy z tatą codziennie tylko dla siebie. W razie wybuchów zazdrości czy agresji można dziecku przypomnieć o zbliżającym się czasie „sam na sam”, to pomoże go uspokoić. Poproście także rodzinę, aby przy okazji odwiedzin nie ignorowała starszego rodzeństwa i nie biegła od razu z zapałem do pokoju nowego członka rodziny. Starsze dziecko w takiej sytuacji mogłoby się poczuć gorsze, nieciekawe i odrzucone. Poproście, aby goście zwracali uwagę po pierwsze na starsze dziecko, rozmawiali z nim, interesowali się co u niego słychać, co robiło ciekawego w przedszkolu itp. a dopiero później spokojnie poszli przywitać się z nowym maleństwem.
2. Podkreślajcie, że kochacie dzieci tak samo.
Tłumaczcie, że przez fakt pojawienia się nowego domownika nie kochacie starszych mniej,a spędzacie więcej czasu z młodszym tylko dlatego, że chwilowo tego potrzebuje. Opowiadajcie starszemu dziecku, że gdy było małe potrzebowało tak samo dużej opieki, opowiadajcie mu zabawne historie z jego dzieciństwa, by pokazać, że macie z tym okresem bardzo dobre wspomnienia i by pokazać, że starsze dziecko było równie „słodkie i ciekawe” jak nowy brat/siostra.
3. Dajcie poczuć dziecku, że jest ważne.
Proście starsze rodzeństwo o pomoc w prostych czynnościach takich jak przewijanie, ubieranie. Starsze dziecko może np. podawać pieluchy, mokre chusteczki, wskazane przez was ubrania. Dziękujcie im za tę pomoc. Poczuje się wtedy potrzebne, ważne i tak samo odpowiedzialne za młodsze rodzeństwo, co Wy. Dobrym pomysłem jest kupienie lub wypożyczenie książki opowiadającej o dziecku które zostało postawione w takiej samej sytuacji co Wasze – możecie skorzystać z wymienionych tutaj propozycji:
https://matkawariatka.pl/ksiazki-przygotowujace-dziecko-na-pojawienie-sie-mlodszego-rodzenstwa/
4. Nie porównujcie dzieci do siebie.
Porównania, w których starsze dziecko wypada gorzej, mogą być dla niego wyjątkowo bolesne. Unikajcie więc porównań typu: „Zosia jest taka cicha i ciągle śpi, istny aniołek. Z Tobą było zupełnie inaczej, ciągle płakałeś, nie spaliśmy przez Ciebie całymi nocami”.
5. Opowiadajcie dziecku, jak fajnie jest być starszym rodzeństwem.
Młodsze przecież nie może chodzić późno spać, jeździć na rowerze, chodzić do przedszkola, jeść pizzy, ubierać się tak, jak ma w danym momencie ochotę, mieć kolczyków ... wymyślcie różne sytuacje i porównania w zależności od płci i różnicy potomstwa. Od teraz starsza siostra czy brat patrząc na młodsze nie będzie się czuło gorsze, wręcz przeciwnie – spojrzy na młodsze i będzie mu współczuć, ilu rzeczy w przeciwieństwie do niego nie może robić.
6. Pokażcie mu, że bycie tak małym wcale nie jest fajne.
Opowiedzcie dziecku, by wyobraziło sobie że musi załatwiać się w pieluchę albo pić tylko mleko i leżeć całymi dniami. Nuda, prawda?
7. Kupcie maluchom jednakowe koszulki, buciki czy też inny element, podkreślający związek i równość między nimi.
Co powiecie na jednakowe buty dla mamy, starszego dziecka i maluszka? >>ZOBACZ NIECHODKI DLA NIEMOWLĄT<<
Klara Nowacka, Slippersfamily.com