Postawa dziecka ma znaczenie – jak ją obserwować, żeby nie przeoczyć problemu?
Sprawność fizyczna Twojego dziecka i komfort jego funkcjonowania zależą od różnych czynników. Fundamentalnie istotne są pośród nich zdrowe stopy i postawa dziecka, które znacząco determinują jego ogólny rozwój. Ponieważ wiele problemów ortopedycznych zaczyna się właśnie w okresie dzieciństwa, warto z uważnością obserwować sposób, w jaki dziecko chodzi, siedzi czy stoi. Na co zwracać uwagę, aby wspierać zdrowy rozwój stóp i postawę ciała Twojego dziecka?
Przyjrzyj się temu, jak wygląda chód dziecka
Najlepiej obserwować dziecko w różnych okolicznościach, miejscach, w różnym obuwiu i zupełnie boso, by zyskać właściwy punkt odniesienia. W tym kontekście alarmujące może być stawianie stóp do środka. Specyficzna rotacja tego rodzaju może wynikać z nieprawidłowej budowy elementów stawu biodrowego lub też dysfunkcji mięśni posturalnych.
Bywa też, że dziecko ustawia stopy do zewnątrz. Choć nie zawsze oznacza to patologię, są różne czynniki, które warto byłoby w tej sytuacji wykluczyć. Od kostnych stanów chorobowych, przez dysplazję bioder i zburzenia napięcia mięśniowego, po stopę płasko-koślawą. Bez specjalistycznej wiedzy trudno to jednak ustalić wyłącznie na podstawie tej jednej obserwacji.
Jeśli martwi Cię ustawienie stóp dziecka, skonsultuj temat z fizjoterapeutą, który pomoże ocenić sytuację i dobierze adekwatne środki zaradcze.
Buciki dziecka ścierają się jednostronnie - o czym to świadczy?
Choć może wydawać się to prozaiczne, miejsce, w którym buciki dziecka ścierają się najbardziej, może nieść za sobą ważne informacje. Nierównomierne, jednostronne ścieranie podeszwy wskazuje na nierównomierne rozłożenie obciążenia.
Jeśli zauważasz, że buty dla dziecka ścierają się po wewnętrznej stronie, może to oznaczać, że stopa dziecka pochyla się za bardzo do wewnątrz. Problem pronującej stropy może zarówno wynikać z problemów mięśniowo-stawowych, koślawienia nóg w kostkach, jak i być konsekwencją źle dobranego obuwia, które nie dostarcza odpowiedniego wsparcia stopy.
Z kolei wyraźne ścieranie butów po zewnętrznej stronie wskazuje na tendencję do lądowania na zewnętrznej krawędzi stopy. Stopa, przygotowując się do spotkania z podłożem, naturalnie odchyla się na zewnątrz. Istotny diagnostycznie będzie w tej sytuacji stopień odchylenia i całościowa ocena posturalna. Stąd sam wzorzec zużywania bucików nie może być tu jedynym kryterium warunkującym istnienie lub nie jakiejś nieprawidłowości. Dobrze zapewnić dziecku ścierającemu buty w ten sposób - większą amortyzację, właściwą dla obuwia o charakterze prozdrowotnym.
Dziecko podwija palce u stóp - czy jest się czym martwić?
Przykurczanie palców to w pierwszych latach życia dziecka etap rozwoju, który nie powinien stawić powodu do zmartwień. Dobrze jednak, by był elementem dodatkowej obserwacji. Przyjmuje się, że do ok 4-5 roku życia, dziecko może kulić palce nie czyniąc sobie tym samym większej krzywdy, jeśli nie ogranicza go przy tym zbyt sztywne obuwie. Buty niedostosowane do takiej aktywności, mogą wywierać szkodliwy wpływ na cały układ ruchu dziecka.
Gdy dziecko podwija palce u stóp, ocenę fizjologiczności dobrze zostawić fizjoterapeucie. Dzięki fachowej ocenie będziemy mieli pewność, że jest to jedynie adaptacja do nauki chodzenia, nie zaś strukturalny problem wymagający interwencji. Dobrze nie odwlekać wizyty kontrolnej, bowiem każda zwłoka będzie utrwalać szkodliwy nawyk.
Kolana dziecka uciekają do środka - czy to normalne?
Kolana skierowane do wewnątrz u dzieci często budzą niepokój rodziców. Warto wiedzieć, że do 6. roku życia ustawienie kolan do środka u dzieci jest fizjologicznym elementem rozwoju. Aby jednak spełnione były przesłanki naturalnego elementu wzrostu dziecka, koślawość musi być symetryczna a odległość między kostkami w staniu mieścić się w granicach 5-8 cm. O tym, czy obserwowana u dziecka koślawość może rodzić obawy, powinien zadecydować doświadczony fizjoterapeuta, który przeanalizuje cały układ ruchu wskazując jego słabsze ogniwa.
Podobnie, jeśli koślawość kolan u dziecka jest znaczna, współwystępuje z innymi wadami, sprawia dziecku dyskomfort lub nie ustępuje, gdy dziecko rośnie, konsultacja z fizjoterapeutą może mieć niebagatelne znaczenie.
Leczenie koślawości kolan u dzieci opiera się z reguły na fundamencie odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych, ze wskazanym czasem wsparciem biomechaniki w postaci wkładek ortopedycznych. Tak w leczeniu wad postawy u dzieci, jak i w ich zapobieganiu, szalenie ważne jest również odpowiednio dobrane obuwie. Dobrze, by noszone przez dzieci kapcie nie były sztywne i miały opcję regulacji zapięcia. To pomoże zachować rosnącej stopie adekwatną przestrzeń i komfort.
Od pierwszego kroku - profilaktyka to podstawa
Troska o zdrowie stóp i prawidłową postawę dziecka to inwestycja w jego komfort, sprawność i dobre samopoczucie na lata. Choć wiele nieprawidłowości może rozwijać się powoli i bez widocznych objawów, czujność rodziców oraz odpowiednie nawyki w codziennym życiu mogą stanąć na drodze rozwoju różnych patologii. Pamiętaj, że profilaktyka i szybka reakcja na pierwsze sygnały problemów to klucz do uniknięcia poważniejszych schorzeń w przyszłości. Wspieraj dziecko w aktywności, dobieraj odpowiednie buty dla dzieci i nie wahaj się korzystać z pomocy specjalistów, gdy coś rodzi Twoje wątpliwości.