Wczytuję dane...

Jak wybrać najlepsze kapcie dla naszego dziecka?

Nagłówek



Kupowanie kapci dla dzieci
bywa koszmarem dla większości rodziców. Dlaczego przysparza nam tylu kłopotów? Ponieważ wcale nie jest takie łatwe i zależy od wielu czynników. Jeśli już uporamy się z kwestią upodobań dziecka i uda nam się wybrać kapcie, które spełniają jego stylistyczne wymagania, to pozostaje dobór odpowiedniego rozmiaru. To nie lada wyzwanie! Dlaczego? Bardzo często zdarza się, że dziecko zapewnia, że kapcie są idealne, a po chwili zmienia zdanie. Krzyczy na cały sklep, że są za małe i palce bolą. Niejednokrotnie moje córki będąc zmęczone i znudzone wybieraniem kapci twierdziły, że kapcie są super (choć były 2 rozmiary za małe) tylko, dlatego że chciały jak najszybciej wyjść ze sklepu. 

Jeśli nawet uda nam się wybrać kapcie, które podobają się naszemu dziecku, są wykonane z właściwych materiałów oraz są w dobrym rozmiarze, to pozostaje jeszcze pytanie:



Kapcie dla dzieci

    Czy kapcie te wspierają zdrowy rozwój stóp naszych dzieci?

    Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wiem, że dla większości mam nie jest obojętne, w jakim obuwiu ich dzieci spędzają większość dnia. Postaram się Wam pomóc w tym trudnym wyborze.

    Często rodzice kupują dzieciom buty świetnych firm, ładne i drogie. Natomiast kapcie kupują najtańsze i nie zastanawiają się zbyt długo nad ich jakością. Jest to duży błąd, ponieważ bywa, że buty dziecko zakłada tylko na godzinę lub dwie dziennie, a w kapciach przedszkolnych spędza znaczną część dnia. Warto zatem poświęcić więcej czasu na wybór odpowiednich kapci do przedszkola lub żłobka.

    Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kapci?

    MATERIAŁ Z KTÓREGO WYKONANE SĄ KAPCIE

    Kapcie powinny być wykonane z naturalnych materiałów tak, aby stopa nie pociła się i mogła oddychać. Zwróćcie uwagę na wkładkę, ponieważ jest sporo kapci, które mają fajne skórzane wkładki.


    PODESZWA KAPCI

    Podeszwa kapci powinna być miękka i elastyczna. Tak, aby aparat więzadłowo-mięśniowy stóp mógł pracować i tworzyć łuk podłużny i poprzeczny stóp. Jest to konieczne, aby nie powstało płaskostopie! Antypoślizgowa podeszwa kapci zapewni maluchom bezpieczeństwo w żłobku i przedszkolu.


    ROZMIAR

    Kapcie na długość muszą być idealnie dobrane. Różne źródła podają, że buty powinny być od 0,5 do 1,5 cm większe od stopy dziecka. Według mnie idealnie jest, jeśli kapeć jest większy o 1 centymetr od stopy dziecka.

    Są dzieci, które mając ten sam rozmiar stopy na długość, muszą wybrać zupełnie inne kapcie ze względu na szerokość stopy.  Bardzo wąskie stopy będą ”pływać” w szerokich kapciach, a bardzo szerokie stopy będą obcierane i uciskane przez wąskie kapcie. Należy wziąć pod uwagę także podbicie stopy! Dzieci z wysokim podbiciem potrzebują kapci z dużą regulacją zapięcia.


    ZAPIĘCIE BUTÓW

    Idealnie jest, jeśli można tak zapiąć but, aby ustabilizować przodostopie. Dziecko będzie czuło się stabilniej, jeśli stopa nie będzie mu ”latać” w kapciu. Rzep będzie idealny, ponieważ dziecko samodzielnie założy i zdejmie but.


    ZAPIĘTEK

    Zapiętek nie może być sztywny, aby nie ograniczał ruchomości w stawie skokowym.


     DESIGN 

    Każdy rodzic wie, że sprawą wagi państwowej jest czy kapcie mają odpowiednie zdobienia. Kotki, motylki, cekiny dla dziewczynek, chłopcy tygrysy, kosmos, plac budowy, lub inne męskie tematy. A tak zupełnie poważnie, ważne jest, żeby kapcie po prostu podobały się maluchowi. Z pewnością z chęcią będzie je nosić.


    POCHODZENIE PRODUKTU

    Wspierajmy polskie firmy i polskich producentów. Zawsze staram się tłumaczyć moim dzieciom ,że jeśli mają taką możliwość warto wybrać produkty z naszego kraju.


    Kapcie do przedszkola

    Czego powinniśmy unikać przy wyborze kapci?

    ZŁY ROZMIAR! 

    Za ciasne kapcie sprawią, że dziecko będzie podwijać palce co może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju układu szkieletowo – mięśniowego stóp. Pamiętajcie, że stopy przedszkolaków nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Za duże kapcie sprawią, że dziecko może się potykać, zahaczając czubkami butów o podłogę i się przewracać.


    SZTYWNA PODESZWA 

    Jeśli dziecko nie ma zaleconych butów ortopedycznych przez ortopedę, nigdy profilaktycznie nie kupujcie mu kapci ze sztywną podeszwą i sztywnym zapiętkiem. Takie obuwie ogranicza swobodną pracę stóp dziecka, wyklucza pracę mięśni śródstopia odpowiedzialnych za tworzenie się łuków stopy. Zabawa na podłodze jest utrudniona i dziecku jest niewygodnie.


    ŚLISKA PODESZWA

     Może sprawić, że dziecko będzie podwijało palce, aby czuć się bardziej stabilnie lub zacznie chodzić na palcach.


    SZTUCZNE MATERIAŁY

    Niezdrowe jest dla skóry stóp dziecka przebywanie przez wiele godzin w nieoddychającym obuwiu, stopa się poci, ślizga w kapciu i robią się odciski.


    SZTYWNY I WYSTAJĄCY PONAD KOSTKĘ ZAPIĘTEK


    KAPCIE, KTÓRE NIE PODOBAJĄ SIĘ DZIECKU

    Cóż… co z tego, że kapcie będą idealne pod względem fizjoteraputycznym, jeśli nasze dziecko będzie płakać, że jest na nich tygrys, a nie ciuchcia? Przedszkolak potrafi być uparty i zawzięty zatem weźcie i ten aspekt pod uwagę.


     Jak dobrać idealny rozmiar kapci dla dziecka?

    Możemy podarować sobie wkładanie palca wskazującego między piętę a zapiętek buta lub naciskanie palcem na czubek buta sprawdzając, czy jest jeszcze miejsce. Niejednokrotnie moje córki podczas takiego ”pomiaru” podwijały palce i wydawało mi się, że kapeć jest dobry a po postawieniu stopy na wkładkę buta, okazywało się, że pół palca wystaje po za wkładkę.

    Najpewniejszym sposobem będzie postawienie dziecka na kartce papieru oraz odrysowanie stopy. Po zmierzeniu obrysu stopy w najdłuższym punkcie wyjdzie długość stopy. Do tego wyniku dodajecie 1 cm, dzięki czemu wyjdzie długość wkładki kapcia, którą musicie kupić. 

    Ale dziecko i tak musi zmierzyć kapeć, ponieważ poza długością stopy ważna jest wysokość podbicia i szerokość stopy dziecka.

    UWAGA ! Jeśli dziecko ma różną długość stóp (tak się zdarza) to 1 cm dodajemy zawsze do pomiaru większej stopy.


    Obuwie dla dzieci

    Jak często zmieniać kapcie ?

    Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale wiem, że zdecydowanie lepiej częściej niż za rzadko. Przyznam się Wam, że zdarzało mi się z ogromnym zdziwieniem zauważyć w szatni przedszkolnej,  że kapcie mojej córki są o zgrozo za małe. Czas szybko leci a stopy dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego myślę, że raz na 3 miesiące należy bezwzględnie sprawdzać, czy kapcie nie są już za małe. Najlepiej jest wyciągnąć wkładkę i postawić na niej stopę dziecka. Wtedy mamy pewność, że pomiar jest dokładny.


    Tekst ten napisałam, bazując na 14 letnim doświadczeniu w pracy z dziećmi oraz ponad 7 letnim doświadczeniu bycia mamą starającą się dobrać dla swoich dzieci jak najlepsze obuwie. Niestety duże doświadczenie, 5 lat studiów, liczne szkolenia, kursy, konferencje oraz dyskusje z ortopedami nie sprawiły, że wchodzę do sklepu i od razu wiem, które kapcie wybrać. Dobór obuwia dla dzieci to trudny temat a każde dziecko i każda stopa jest inna. Mimo to warto próbować, bo stopy są fundamentem naszego ciała a zdrowa stopa to prawidłowa postawa ciała.

     

    Jeśli macie wątpliwości czy kapcie, które wybraliście, są odpowiednie dla Waszego dziecka, umówcie się do fizjoterapeuty dziecięcego posiadającego certyfikat Trójpłaszczyznowej Terapii Stóp. On pomoże Wam w wyborze idealnego obuwia dla Waszej pociechy!

     

    Anna Bernaś