Rozwój fizyczny dzieci w wieku przedszkolnym
Z perspektywy nauczyciela i mamy
Jako doświadczony nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz mama dwójki dzieci, wiem, że w okresie przedszkolnym jednym z najważniejszych aspektów rozwojowych jest rozwój fizyczny i nieodłącznie towarzysząca mu zabawa. Któż z nas nie słyszał powiedzeń:” Ruch to zdrowie” i „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Te popularne stwierdzenia podkreślają fundamentalne połączenie między aktywnością fizyczną, a ogólnym stanem zdrowia, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej nie ograniczają się jedynie do ciała. Istnieje ściśle zauważalna korelacja między aktywnością fizyczną, a dobrym samopoczuciem psychicznym. Regularny ruch pomaga zmniejszyć poziom stresu i napięcia, poprawia nastrój oraz zapewnia lepszy sen. Ponadto, aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonu szczęścia, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie i emocje. Zabawa, zdrowie, odpowiednia dawka snu- my mamy wiemy, jakie to ważne dla naszych dzieci i nas samych.
Rozwój fizyczny w przedszkolu
Rozwój fizyczny w wieku przedszkolnym jest niezwykle dynamicznym procesem, który ma kluczowe znaczenie dla ogólnego rozwoju dziecka. Mówi się, że 3-6 rok życia dziecka to "złoty okres w rozwoju ruchowym’’. Patrząc na swoją grupę, którą uczę na co dzień zgadzam się z tym w 100%. W tym okresie dzieci intensywnie rozwijają swoje umiejętności motoryczne, opanowane już ruchy i czynności ulegają znacznemu doskonaleniu, a przy tym pojawiają się nowe umiejętności.
By zaspokoić dziecięcy głód ruchu, należy zachęcać dzieci do regularnej aktywności fizycznej oraz stymulować rozwoju zarówno motoryki dużej (bieganie, skakanie, wspinanie się, tańczenie, jazda na hulajnodze, rowerze jak i małej (rysowanie, malowanie, ugniatanie czegoś w dłoni, zapianie rzepów w kapciach). Są to kluczowe umiejętności dla ich całościowego rozwoju i przygotowania do życia w społeczności przedszkolnej oraz późniejszej edukacji szkolnej. Dlatego im więcej form ruchowych dziecko opanuje w okresie przedszkolnym, tym lepiej rozwiniemy jego koordynację ruchową i koncentrację uwagi. Znacznie to ułatwi mu wykonywanie wszelkich czynności manualnych, jakie spotkają je w szkole (rysowanie zmieni się w pisanie literek/zdań, zapianie rzepów w bucikach przyjmie formę wymagającą większej sprawności- wiązania sznurowadeł).
Jako nauczyciel i mama, widzę, jak istotne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej przestrzeni do zabawy i ruchu. W przedszkolu wdrażamy różnorodne aktywności fizyczne (m.in. zajęcia sportowe, gry i zabawy ruchowe) zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Maluchy zazwyczaj nie są w stanie skupić się na jednej czynności przez długi czas, więc często zmieniają pozycję (siedzą, skaczą, biegają, chodzą na czworaka), dlatego ważne, by ich buciki – kapcie i te na podwórko, były odpowiednio dobrane, zapewniały komfort i bezpieczeństwo podczas każdej zabawy. Nic tak nie rozprasza dziecka jak uwierające obuwie w trakcie najwspanialszej zabawy.
Zabawy ruchowe a rozwój dziecka
Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa. Zabawa jest nie tylko sposobem na radość i relaks dla dziecka, ale także skutecznym narzędziem edukacyjnym. W trakcie zabawy dzieci uczą się istotnych umiejętności społecznych, rozwijają się emocjonalnie oraz poznają otaczający ich świat w sposób aktywny i angażujący. Podczas zabawy dzieci mają okazję eksperymentować i rozwijać kreatywność.
Bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci odgrywają zabawy ruchowe. Poprzez skakanie, bieganie, wspólne tańce czy zabawy z piłką, dzieci uczą się kontrolować swoje ciało, doskonalą swoją równowagę i budują siłę mięśniową. Różnorodność form aktywności ruchowej wpływa pozytywnie na rozwój zdolności koordynacyjnych, takich jak orientacja przestrzenna, koordynacja ruchowa, szybkość reakcji, utrzymanie równowagi oraz poczucie rytmu. Zabawy ruchowe nie tylko rozwijają umiejętności motoryczne, ale także wspierają zdolności społeczne, uczenie się współpracy i rozwiązywania problemów.
To co ważne, jest tak proste
Jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, zawsze staram się tworzyć środowisko sprzyjające zabawie i nauce przez zabawę. Wspieram różnorodność ruchową, dostosowując aktywności do umiejętności i zainteresowań każdego dziecka. Stosując kreatywne i angażujące zabawy ruchowe wiem, że wpływam na rozbudzanie w dzieciach tak ważnej aktywności fizycznej. Wiem też, że aktywność prezentowana w przedszkolu często nie jest w stanie w pełni zaspokoić naturalnej potrzebny ruchu naszych maluchów. Zachęcam więc do wspólnej aktywności (po pobycie w placówce), która stanowi źródło radości nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Czas spędzony razem, jest najlepiej wykorzystaną częścią dnia, jest momentem wzmacniania więzi rodzinnych.