Wczytuję dane...
ZDROWIE - O płaskostopiu

Dane dotyczące płaskostopia oraz wad postawy są niepokojące i wskazują, że problem ten dotyka coraz większą liczbę dzieci. Przyczyny są różne - nieodpowiednie obuwie, brak ruchu, otyłość czy inne czynniki współczesnego życia. Skutkiem nieleczonego płaskostopia jest wiele schorzeń i dolegliwości stawów i kręgosłupa.  Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej i prościej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego najważniejsza jest PROFILAKTYKA.

Należy też pamiętać o istotnej roli kapci profilaktycznych dla przedszkolaków. Dzieci w wieku przedszkolnym przez większość czasu w ciągu dnia spędzają właśnie w kapciach, szczególnie w naszym klimacie, dlatego nie bez znaczenia, co zakładamy na kształtujące się stópki dzieci. Podejmując decyzję o wyborze obuwia dla naszych dzieciaków, pamiętajmy, że wybór ten ma istotny wpływ na rozwój ich stóp, a przez to postawy i sprawności. W przypadku kapci, w których tyle czasu spędzają przedszkolaki, chciałoby się rzec: kapcie to nie TYLKO kapcie, ale AZ kapcie. Dokonując ich wyboru należy zwrócić uwagę na te elementy, które decydują o ich właściwych funkcjach ochronnych i modelujących, takich jak twardy zapiętek, podeszwa (obcas) Thomasa, zakryte palce czy wreszcie jakość materiałów i ich naturalne pochodzenie.

Wszystko to ma istotny wpływ na kształtowanie się stóp Waszego dziecka.

Warto dbać o zdrowie stóp już od najmłodszych lat. Zaniedbania powstałe w okresie dziecięcym, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie w późniejszych latach.

Profilaktyka i korekcja płaskostopia uwzględnia tryb życia, wiek, płeć, ćwiczenia, obuwie oraz stopień zaawansowania wady. Oprócz odpowiedniego obuwia profilaktycznego należy zadbać o codzienny ruch w postaci ćwiczeń czy np. odpowiedni układów tanecznych. Aby uniknąć powstawania płaskostopia konieczny jest również bezpośredni kontakt stopy z nierównym, naturalnym podłożem. W przypadku korzystnej aury, będzie to chodzenie po trawie, kamieniach czy piasku. Dochodzi wówczas do odruchowego skurczu obronnego mięśni krótkich w stopach, powodując stopniowe ich wzmacnianie. Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń będzie też jazda na rowerze ze stopami dostającymi do pedałów dosiężnie. Zmusza to stopę do energicznej pracy w warunkach odciążenia.

Przykładowe ćwiczenia:

1. Siad na ławeczce, ruch - chwytanie pacami stóp leżących przedmiotów.

2. Siad na ławeczce, ruch - chwytanie palcami stóp kredki czy pędzla i próby malowania,

3. Siad płaski podparty, ruch - wykonać wszystkie możliwe ruchy w stawie skokowym,

4. Leżenie tyłem, ruch - uniesienie nóg w górę, rozchylenie kolan na boki, i "bicie brawa stopami".

Podane przykłady nie są jedynymi ćwiczeniami, które powinny być wykonywane przede wszystkim na gimnastyce korekcyjnej w przedszkolach. Dobór ćwiczeń zależy od inwencji specjalistów. Warto również pamiętać, o istotnej roli tańca w profilaktyce płaskostopia, gdzie przy odpowiednio dobranych układach tanecznych, można ćwiczyć właściwe mięśnie odpowiedzialne za postawę ciała a przy tym doskonale się bawić


skontaktuj się

z nami,

teraz >>